Mestskí poslanci upozornili na podnikanie so spoločnosťou KOSIT

KošiceSpravodajstvo

Zástupcov mesta Košice v orgánoch spoločnosti vyzvali, aby preverili všetky zmluvy, objednávky a faktúry, alebo aby odstúpili zo svojich postov.

Košickí mestskí poslanci Jaroslav Polaček a Marcel Gibóda na dnešnom brífingu upozornili na prepojenie príbuznej primátora Košíc Richarda Rašiho so spoločnosťou KOSIT a.s., ktorá má v meste na starosti zber a spracovanie odpadov.

„Výlučným vlastníkom spoločnosti AGB ekoservis s.r.o., ktorá okrem iného podniká aj v oblasti zneškodňovania odpadov, je aspoň papierovo, podľa Obchodného registra, Ing. Janka Palčiková," tvrdí Polaček, podľa ktorého ide o sesternicu primátora.

Ako ďalej uviedol, jedinú fungujúcu spaľovňu komunálnych odpadov na celom Východnom Slovensku vlastní KOSIT, ktorej 34 percentným akcionárom je ešte stále aj mesto Košice.

„Ak ste podnikateľ – držiteľ odpadu a chcete zneškodniť svoj odpad v košickej spaľovni, musíte sa obrátiť na KOSIT a.s. Ale neoficiálne existuje aj iná možnosť. Ak chcete ušetriť za odpad, môžete sa, ale iba na odporúčanie, obrátiť na spomínanú spoločnosť AGB ekoservis. Zatiaľ čo Košičania platia za spálenie jednej tony odpadu 72 eur, vy zaplatíte spoločnosti AGB ekoservis 51 až 55 eur za jednu tonu," vysvetlil Polaček s tým, že k tomuto zisteniu dospeli na základe informácii od podnikateľov. Ako tvrdí, akcionárom spoločnosti KOSIT - Mestu Košice a Wood Waste Management takto vzniká strata.

Foto
Ilustračné foto / TASR

KOSIT korupciu odmieta

Poslanci vyzvali zástupcov mesta Košice v orgánoch spoločnosti, aby konali, preverili všetky zmluvy, objednávky a faktúry, alebo aby odstúpili zo svojich postov. Vyzvali tiež R. Rašiho na dobrovoľné odstúpenie z funkcie primátora.

„Mesto Košice požiadalo spoločnosť KOSIT a.s. o vysvetlenie k tvrdeniam poslancov," zareagovala na obvinenia hovorkyňa Košíc Linda Šnajdárová.

„Spoločnosť KOSIT a.s. dôrazne odmieta akékoľvek obvinenia z možnej korupcie zo strany pána Polačeka a pána Gibódu a v tejto súvislosti zvažuje podanie trestného oznámenia. Spoločnosť KOSIT a.s. opätovne vyzýva oboch pánov, aby nebudovali svoj politický imidž na úkor spoločnosti KOSIT a.s.," uviedla pre TASR Jana Končeková z oddelenia PR a marketingu. Spoločnosť KOSIT spolupracuje podľa jej slov s firmou AGB ekoservis od roku 2003.

Podnikne právne kroky

„Ceny, za ktoré spoločnosť KOSIT a.s. zhodnocuje odpad, sú nastavené na základe vzájomnej reciprocity medzi oboma spoločnosťami a to s ohľadom na úspory, ktoré spoločnosť KOSIT a.s. dosahuje predovšetkým pri zneškodňovaní nebezpečného odpadu," vysvetlila Končeková a doplnila, že spoločnosť AGB ekoservis nemá oproti iným partnerom žiadne nadštandardné podmienky a z pohľadu obratov spolupráca s touto firmou predstavuje v obrate KOSIT-u necelé jedno percento.

Konateľka spoločnosti AGB ekoservis Jana Palčiková pre TASR uviedla, že je rozhodnutá po dnešných krivých obvineniach zo strany poslancov Jaroslava Polačeka a Marcela Gibódu využiť všetky dostupné právne prostriedky na ochranu svojho mena a svojich spoločností.

„Od roku 2003 spoločnosti AGB ekoservis s.r.o. a KOSIT, a.s. nepretržite spolupracujú v oblasti odpadového hospodárstva. Pýtam sa verejne poslancov Polačeka a Gibódu, či im mám odovzdať svoju firmu, aby konečne aj oni mali, okrem plnenia si poslaneckých úloh, aj pravidelnú a nepretržitú prácu? Čiže nemám právo podnikať len preto, že som príbuzná primátora Rašiho?," uviedla Palčiková s tým, že nechce byť ďalej zaťahovaná do politického boja.

 

Zdroj: TASR

Komentáre