Monzúnové dažde v Indii si vyžiadali najmenej 184 obetí

SvetSpravodajstvo

Úrady presťahovali približne milión obyvateľov do núdzových táborov.

Indiu v posledných dňoch zasiahli monzúnové dažde, ktoré spôsobili záplavy. O život prišlo najmenej 184 ľudí. Úrady v tejto súvislosti presťahovali približne milión ľudí do núdzových táborov. Najhoršie postihnutým regiónom je štát Kérala, ktorý sa nachádza na juhu Indie. Zároveň je to turisticky vyhľadávaná lokalita vďaka lagúnam a dovolenkovým strediskám v zelených kopcoch. Kvôli prírodnej katastrofe bolo na tri dni zatvorené medzinárodné letisko v prímorskom meste Kóčin.

„Najmenej 76 ľudí zahynulo, 58 je nezvestných a ďalších 32 utrpelo zranenia,“ vyhlásil policajný hovorca štátu Kérala Pramod Kumar. Do núdzových táborov bolo presťahovaných približne 288-tisíc ľudí z najhoršie zasiahnutých okresov tohto štátu ako Vajanád, Malappuram a Kóžikkót.

Foto
Monzúnové dažde spôsobili v Indii rozsiahle záplavy / Twitter

V susednom štáte Karnátaka prišlo o život najmenej 42 ľudí. Krajina zažíva najhoršie záplavy za posledné roky. „Evakuovali sme vyše 580-tisíc ľudí,“ uviedol vysokopostavený predstaviteľ vlády v Karnátake. V oblastiach zasiahnutých monzúnmi je poškodených množstvo diaľnic a hlavných cestných ťahov. Stúpajúca voda ich odrezala od okolia.

Do pátracích, záchranných a humanitárnych operácií boli nasadené miestne záchranné služby a vojaci pozemných, námorných a vzdušných síl. V západných štátoch Maháraštra a Gudžarát zomrelo 66 ľudí, pričom do núdzových táborov presťahovali desaťtisíce občanov. Napriek tomu, že monzúnové dažde sú kľúčové pre doplnenie zásob vody v suchom trpiacej Indii, každý rok pripravia o život stovky ľudí.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre