Na Havajských ostrovoch zomrel posledný slimák svojho druhu na svete

SvetZaujímavosti

Slimáky sú dôležité pre ekosystém lesa.

Stromový slimák achatinella apexfulva, ktorý dostal prezývku Osamelý George, uhynul a s ním aj celý jeho druh. Posledný slimák svojho druhu na svete žil takmer od narodenia sám, a preto dostal prezývku najosamelejší slimák na svete. Živočích sa dožil štrnásť rokov a celý život prežil na Havajských ostrovoch. Bol posledným zo svojho endemického druhu.

Osamelý George žil v zariadení, kde sa vedci snažili o záchranu tohto druhu, avšak neúspešne. „Boli známe ako stromové slimáky, veľké a pekné. Voľakedy ich boli plné lesy,“ uviedol emeritný profesor Havajskej univerzity Michael Hadfield. Vedci v roku 1997 odchytili posledných desať známych slimákov druhu achatinella, ktoré žili vo voľnej prírode, pričom ich presunuli do svojho zariadenia s cieľom zvýšiť ich populáciu. Všetky však postupne uhynuli a zostal len George.

Foto
Slimák George / Twitter

Na ostrovoch uhynulo množstvo endemických druhov živočíchov. Príčinou je ničenie ich prirodzeného životného prostredia a invazívne druhy živočíchov, ktoré sa na ostrovy dostali na lodiach. „V apríli minulého roka vyhynul jeden z mojich najobľúbenejších druhov achatinella lila. Boli sfarbené ako dúha. Niektoré boli pruhované, iné tmavo čierne s oranžovým pruhom. Rátali sme ich počas túr do hôr. Ich počet sa znížil z 300 pred tromi rokmi na posledného v apríli,“ skonštatovala profesorka Melissa Priceová s tým, že slimáky sú dôležité pre ekosystém lesa, predovšetkým pre zdravie stromov. Slúžia totiž ako čističe listov od húb a plesní. Biológovia sa však nevzdávajú, majú Georgeovu DNA, a tak svet možno raz opäť uzrie najosamelejšieho slimáka na svete.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre