Jeho téma a podoba bude odhalená počas slávnostného otvorenia zimnej sezóny.
Na Hrebienku vo Vysokých Tatrách sa nachádza biela kupola, pod ktorou opäť vzniknú základy Tatranského ľadového dómu. Rezbári a sochári za mesiac vytvoria dielo z ľadu. Jeho tohtoročná téma a podoba zatiaľ nie je známa, pričom bude odhalená počas slávnostného otvorenia zimnej sezóny, ktoré sa uskutoční v novembri.
Práce na hrubej stavbe odštartovali uplynulý týždeň, umelci budú na diele pracovať neskôr. Hlavným staviteľom a autorom architektúry je umelecký rezbár Adam Bakoš.
„Práce sú naplánované na 30 dní. Striedajú sa tam pracovníci od hrubej pracovnej sily, ktorí pracujú na štruktúre ľadovej stavby, a čím bude hrubá stavba z ľadu pokročilejšia, tým viac budú pribúdať aj sochári a umelci, ktorí budú dotvárať jej umelecký obraz,“ uviedol obchodný a marketingový manažér horského strediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský s tým, že tému stavby vyberajú v niekoľkomesačnom predstihu:
„Máme nakreslený projekt, ako to má celé vyzerať. Ale je to predsa len stavba z premenlivého materiálu, ktorý nie je homogénny a podlieha opotrebovaniu. Detaily teda prispôsobujeme aj počas stavby, aby sme to doladili k tomu, čo chceme postaviť.“
Tatranský ľadový dóm v uplynulých rokoch pozostával z približne 1800 blokov ľadu s váhou viac ako 200 ton. Táto atrakcia má za sebou jedenásť ročníkov. Vlani pribudlo vo Vysokých Tatrách londýnske Westminsterské opátstvo ako spomienka na návštevu britskej kráľovnej Alžbety II. na Hrebienku v roku 2008. Tatranský ľadový dóm bol prístupný od novembra do apríla a navštívil ho rekordný počet ľudí. Autori sa v predošlých ročníkoch inšpirovali napríklad Chrámom Kristovho vzkriesenia v Petrohrade, Katedrálou sv. Jakuba v španielskom pútnickom mieste Santiago de Compostela, parížskou katedrálou Notre Dame či bazilikou Sagrada Familia v španielskej Barcelone.
Zdroj: SITA