Na košickom letisku pristál Kurd s falošnými dokladmi, takmer ho deportovali, no požiadal o azyl

KošiceSpravodajstvo

O osude muža rozhodol rýchly zásah Ligy za ľudské práva.

Na letisku v Košiciach pristálo v utorok (8.1.) lietadlo, v ktorom sa na Slovensko dostal muž kurdského pôvodu. Ten sa pri pasovej kontrole preukázal falošnými dokladmi. Polícia mala zasiahnuť a muža deportovať, no do prípadu vstúpila Liga za ľudské práva.

„Polícia postupovala korektne, umožnili nám kontakt s klientom a tlmočníkom a podarilo sa vysvetliť niektoré nedorozumenia, ku ktorým v procese došlo. Ďalšie detaily ani ďalšie okolnosti nemôžeme rozvádzať, keďže na to nemáme povolenie a mohlo by to ohroziť klienta,“ povedala za Ligu za ľudské práva Zuzana Števulová.

Foto
Na letisku v Košiciach pristálo v utorok lietadlo, v ktorom sa na Slovensko dostal muž kurdského pôvodu / TASR

Dnes (9.1.) prebehlo trestné konanie, ktoré sa týkalo jeho príchodu na Slovensko. Vo veci azylového konania ho bude právne zastupovať Liga za ľudské práva. Došlo už k podaniu žiadosti o azyl a toto konanie môže trvať aj šesť mesiacov.

„Pokiaľ ide o trestné stíhanie, ktoré by malo momentálne prebiehať, dúfame, že trestný súd zváži uplatnenie dohovoru o právnom postavení utečencov, podľa ktorého by štáty nemali trestne stíhať utečencov pre nezákonný vstup alebo prítomnosť, pokiaľ prišli priamo z územia, na ktorom bol ich život ohrozený, sami sa bez meškania prihlásia úradom a odôvodnia svoj nezákonný vstup alebo prítomnosť na území štátu,“ dodala Števulová.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre