Na Luníku IX sa začala sanácia rozostavanej prístavby a spojovacej chodby materskej školy

KošiceSpravodajstvo

Jej kapacita by sa mala zvýšiť.

Na Hrebendovej ulici na košickom sídlisku Luník IX sa nachádza rozostavaná prístavba a spojovacia chodba materskej školy. Tento týždeň sa začali práce na sanácii objektov, ktorá bola potrebná z bezpečnostných dôvodov kvôli nestabilnému skeletu stavby. Sanácia za približne 170-tisíc eur s DPH, ktorá by mala trvať dva mesiace, je financovaná z mestského rozpočtu.

Dostavba sa začala v roku 2018. Pôvodný zhotoviteľ však práce nedokončil a zo stavby odišiel. Magistrát uviedol, že mu bol doručený exekučný príkaz voči vtedajšiemu zhotoviteľovi, čo viedlo k ukončeniu zmluvy o dielo:

„Ďalší dodávateľ, ktorý uspel v nasledujúcom verejnom obstarávaní v roku 2020, práce nezačal. Takisto ani ten posledný, ktorý mal nastúpiť v roku 2023. Posledný víťaz verejnej súťaže chcel dokončiť rekonštrukciu škôlky v sume 432-tisíc eur s DPH.“

Foto
Kapacita škôlky na Luníku IX nepostačuje (Ilustračná fotografia) / TASR

Počet žiakov Materskej školy Hrebendova je podľa vedúcej Oddelenia školstva Magistrátu mesta Košice Beáty Lopušniakovej na hranici kapacít. V uplynulom školskom roku tam bolo zapísaných 130 detí. Hovorca radnice Dušan Tokarčík zdôraznil, že mesto chce rozšíriť kapacitu škôlky:

„Predstavitelia vedenia mesta absolvovali viacero stretnutí s Úradom splnomocnenca vlády pre rómske komunity a diskutovali aj o možnostiach ďalšieho rozšírenia. Ak dôjde k vypísaniu eurofondovej výzvy, v rámci ktorej budeme môcť požiadať o nenávratný finančný príspevok na rekonštrukciu, určite tak urobíme s aktualizovaným projektom, ktorý sme pripravili.“

Súčasťou pôvodne schváleného projektu bola prístavba nového jednopodlažného pavilónu pre dve triedy so 44 žiakmi. Nový zámer, ktorý rieši aj spracovaná projektová dokumentácia, počíta s prístavbou dvojpodlažného objektu so 4 triedami s kapacitou po 22 detí. Celková kapacita škôlky by mala byť 88 žiakov. V prístavbe je naplánovaná jedáleň, pridružené sociálne zariadenia a zázemie personálu.

Stavebné práce by sa mali realizovať na existujúcej základovej doske po zbúraní obvodového a nosného muriva, priečok a strešného plášťa nedokončenej prístavby. Predchádzajúci projekt zahŕňal aj prestavbu spojovacej chodby. Po novom by mala zostať pôdorysne aj tvarovo pôvodná. Súčasťou stavebných úprav a prístavby by malo byť aj zabezpečenie dodávok energií, vody, tiež riešenia odpadov či nové oplotenie.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre