Na východe opäť vyčíňali intenzívne búrky. Samosprávy odstraňujú škody či bojujú s povodňami

VýchodSpravodajstvo

Čoraz častejšie sa vyskytujú aj takzvané supercely.

Východné Slovensko zase zasiahli intenzívne búrky. V utorok (13.8.) vo večerných hodinách vyčíňali aj v metropole Šariša. Do drevenej stodoly na ulici K Surdoku udrel blesk. Na mieste zasahovali aj hasiči, ktorým sa požiar podarilo dostať pod kontrolu. Plamene sa tak nerozšírili na domy v blízkosti stodoly. Napriek tomu, že situácia v Prešove je zatiaľ stabilizovaná, dnes (14.8.) ráno na Horárskej ulici došlo k zosuvu pôdy, čo si vyžiadalo zásah príslušníkov mestskej polície a Dobrovoľného hasičského zboru mesta Prešov.

Foto
Búrka v Prešove / Čitateľ Jaroslav

V obci Rakovčík, ktorá sa nachádza v okrese Svidník, bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Dôvodom je neutíchajúci dážď. „Máme problém s melioráciou, je chybná, a preto nám tu vyplavuje rodinné domy. V minulosti totiž poľnohospodársku pôdu odvodňovali drenážami. Tie boli stiahnuté do betónových skruží – niekto ich potreboval. Keďže už nie sú na svojom mieste, na určitých miestach vyviera voda. Niekde máme aj povymývanú cestu a vodu v pivniciach majú aktuálne dva rodinné domy, no stále prší,“ uviedla starostka Rakovčíka Iveta Horváthová.

Keďže občania majú vlastné čerpadlá, zatiaľ nebola potrebná pomoc hasičov. Obec má k dispozícii aj takzvaný protipovodňový vozík. „Potok sa zatiaľ nevylieva, ale hranica storočnej vody je desať centimetrov,“ dodala Horváthová. Počas noci hasiči v Prešovskom kraji v súvislosti s počasím absolvovali šesť výjazdov, a to v okresoch Prešov, Stropkov a v okolí Giraltoviec v okrese Svidník. Prevažne išlo o odčerpávanie vody z domov alebo spadnuté stromy.

Búrka (13.8.) v Prešove / Čitateľ Jaroslav

Ako informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, hasiči v tomto kraji evidovali od utorkového večera minimum výjazdov kvôli počasiu: „Išlo napríklad o spadnutý strom v Trebišove. Aktuálne riešime upchatú dažďovú vpusť na jednej zo striech predajne na ulici M.R. Štefánika.“

Čoraz častejšie sa na území Slovenska vyskytujú aj takzvané supercely. V pondelok (12.8.) takýto druh búrky, ktorý prišiel z Rakúska, zasiahol Záhorie a v utorok boli zaznamenané aj na východe krajiny. „Supercela je špecifický druh búrok, ktorý sa vyznačuje tým, že v búrkovom oblaku prebieha rotácia a systém výstupných a vzostupných prúdov je tam dokonale usporiadaný. Tento druh búrkového oblaku má veľmi dlhú životnosť. V porovnaní s bežnými obyčajnými búrkami môže supercela existovať aj niekoľko hodín, zatiaľ čo pri tých bežných búrkových oblakoch to nemusí byť niekedy ani jedna hodina,“ uviedol pre Košice Online klimatológ Pavel Faško.

Galéria k článku

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na dnešný deň výstrahy prvého a druhého stupňa pred dažďom. V niektorých okresoch na východe Slovenska môže spadnúť až do 80 milimetrov zrážok. Dážď môže byť sprevádzaný aj silným vetrom, ktorý v nárazoch môže dosiahnuť rýchlosť až do 85 kilometrov za hodinu.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre