Nadšenci mapovania sa stretli na Prešovskej univerzite. Ich projekt uľahčí prácu humanitárnych tímov

PrešovSpravodajstvo

Aktivity v určitej krajine sa realizujú v spolupráci s miestnymi obyvateľmi.

Na pôde Fakulty prírodných a humanitných vied Prešovskej univerzity (FHPV PU) v Prešove sa stretli nadšenci mapovania. Cieľom tejto dobrovoľníckej akcie bolo zmapovať neobjavené miesta vo svete, ktoré sú ohrozené humanitárnymi krízami. Účastníkom sa podarilo zmapovať viac ako tisíc budov v Somálsku.

Metropola Šariša hostila podujatie s názvom Prešovský mapatlon. Dobrovoľníci sa stretli za účelom vytvorenia a doplnenia máp ďalších oblastí. Ako informovala hovorkyňa Prešovskej univerzity Anna Polačková, účastníci k tomu potrebujú len počítač s internetovým prehliadačom a myš.

Foto
Prešovský mapatlon / PU

„Nápad zmapovať najviac ohrozené oblasti v rozvojových krajinách dostala pred štyrmi rokmi známa humanitárna a zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc. Tá prišla s projektom Missing Maps, ktorý má bezprostredný humanitárny, etický a praktický rozmer, pretože bez dostatočných údajov z krízových oblastí nie je možné plánovať napríklad očkovacie kampane, vyhodnocovať rôzne zdravotnícke dáta, realizovať epidemiologické analýzy, respektíve čo najlepšie logisticky riešiť dodávky zdravotníckeho materiálu,“ uviedla Jana Michalková z Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU.

Dobrovoľníci mapovali somálske mesto Galcayo, a to za účelom zlepšenia mapových podkladov a uľahčenia práce humanitárnych tímov, ktoré pôsobia v danej oblasti. „Lekári bez hraníc pôsobia v regióne Galcayo North od mája 2017, kde vykonávajú zdravotnícku prácu v regionálnej nemocnici. K tejto činnosti sú kvalitné mapové podklady nevyhnutnosťou. Účastníkom nášho mapovacieho maratónu sa podarilo zmapovať vyše tisíc budov v meste, za čo im patrí veľká vďaka,“ dodala Michalková.

Výhodou projektu je využívanie a rozširovanie otvorených máp, ktoré zaisťujú, že rôzne dáta získané pod týmto projektom sú voľne dostupné. „Nie každý má možnosť vycestovať na druhý koniec sveta a pomáhať najviac ohrozeným. Mapathon je ale jasným dôkazom toho, že priložiť ruku k dielu sa dá aj „od stola“  – vytvorením mapy – mapy, ktorá môže v konečnom dôsledku zachrániť život,“ uzavrela Michalková.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre