Najvyšší súd zamietol sťažnosť prokurátora v prípade šekov Kotlebu pre chudobných

SlovenskoSpravodajstvo

Predseda ĽSNS daroval šeky v hodnote 1488 eur.

Senát Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (NS SR) včera (10.7.) na svojom neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS), ktorý na jeseň minulého roka zamietol obžalobu na predsedu Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu v kauze šekov pre chudobných.

Foto
Marian Kotleba / TASR

NS SR sa stotožnil s názorom súdu prvého stupňa, pokiaľ ide o procesné pochybenie týkajúce sa porušenia obhajobných práv obvineného. „Senát NS SR, ktorý rozhodoval o sťažnosti prokurátora ÚŠP Generálnej prokuratúry SR proti uzneseniu ŠTS, sa stotožnil s názorom súdu prvého stupňa, len pokiaľ ide o procesné pochybenie, týkajúce sa porušenia obhajobných práv obvineného Mariana K. Senát sa nestotožnil s názorom samosudkyne vo veci doplnenia dokazovania. Ide o hmotnoprávne ustanovenie, pre ktoré nemôže súd obžalobu neprijať a vrátiť vec prokurátorovi. Na záver je potrebné dodať, že v danej veci sa vyskytla nová skutočnosť, ktorou je nález Ústavného súdu SR z 9. januára tohto roku ohľadom žalovaného paragrafu 422 odseku. 1 Trestného zákona, kde bude potrebné, aby sa orgány prípravného konania s týmto nálezom vysporiadali. Z uvedených dôvodov bolo potrebné sťažnosť prokurátora ÚŠP zamietnuť,“ informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Práva na obhajobu boli v prípade Kotlebu porušené tým, že nemal možnosť oboznámiť sa s výsledkami vyšetrovania ešte pred samotným podaním návrhu na obžalobu zo stany prokurátora.

Na NS SR  bola vlani v októbri doručená vec, ktorá sa týkala Kotlebu. Senát sa mimo štúdia rozsiahleho spisového materiálu musel podrobne oboznámiť s nálezom Ústavného súdu (ÚS) z 9. januára 2019, v ktorom sa konštatovalo, že niektoré časti ustanovení Trestného zákona, ktoré sa týkali trestných činov extrémizmu, sú v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky. Príslušné ustanovenia predtým napadla na ÚS skupina tridsiatich opozičných poslancov parlamentu.

ŠTS v Pezinku 3. septembra 2018 zamietol obžalobu na Kotlebu z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Predsedu ĽSNS obvinili za darovanie šekov chudobným rodinám v hodnote 1488 eur. Toto číslo je v symbolike extrémistov používané ako spojenie čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu, we must secure the existence of our people and a future for white children, teda musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí) a 88 (ôsme písmeno v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu Heil Hitler!).

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre