NAKA ukončila vyšetrovanie prípadu televíznych zmeniek

SlovenskoSpravodajstvo

Ruskovi a Kočnerovi hrozí trest odňatia slobody na dvanásť až dvadsať rokov.

Vyšetrovateľ finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil prípad takzvaných televíznych zmeniek návrhom na podanie obžaloby. Spis by mal byť v krátkom čase doručený dozorovému prokurátorovi. „Obvinení sú M. K a P. R. za trestný čin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí, cenných papierov a trestný čin marenia spravodlivosti, spáchaných formou spolupáchateľstva so škodou 69 miliónov eur, za čo im môže hroziť trest odňatia slobody vo výške 12 až 20 rokov,“ informuje polícia.

Foto
Súdny proces v kauze televíznych zmeniek / TASR

Rusko ešte vo februári 2018 pred súdom priznal, že podpísal štyri zmenky s miliónovou hodnotou s tým, že ak by ich v roku 2000 nepodpísal, nebola by televízia Markíza. Exminister hospodárstva tvrdí, že je za to zodpovedná jeho bývalá spoločníčka Sylvia Volzová, kvôli ktorej sa televízia dostala do exekúcie. „Ja som len naprával veci, ktoré ona spôsobila,“ vyhlásil Rusko. V súvislosti s exekúciou voči televízii vznikla otázka, či tým nebude postihnutá aj vysielacia licencia. Podľa Ruska hrozilo, že licencia ako nemajetkové právo prejde na spoločnosť Gamatex ako veriteľa, v dôsledku čoho by mohla byť zrušená. Spôsob, ako tomu predísť, bola podľa bývalého televízneho riaditeľa kúpa spoločnosti Gamatex, ku ktorej aj došlo. Suma 80 miliónov korún bola vyplatená ihneď a ďalších 500 miliónov malo byť vyplatených neskôr, po splnení stanovených podmienok, vrátane predĺženia vysielacej licencie na ďalšie obdobie, zvýšenia hodnoty televízie ako aj zabezpečenia vlastníctva akcií jedným subjektom. „Podpis zmeniek nepoškodil Markízu, umožnil jej sedemnásť rokov vysielať,“ vyhlásil Rusko.

Firma podnikateľa Mariana Kočnera Správa a inkaso zmeniek požadovala vyplatenie zmeniek, ktoré boli údajne vystavené v roku 2000 a splatné po pätnástich rokoch na súde. Vyplatiť ich mal Rusko a spoločnosť Markíza Slovakia. Televízia počas súdnych procesov dlhodobo spochybňovala nielen pravosť zmeniek, ale aj tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Súd už v jednom konaní o zmenke v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi, pričom sa Markíza odvolala.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre