Nemocnice na východe zažívajú nápor návratom bielej medicíny

VýchodSpravodajstvo

Aktualizované 11.00 hod.

So zlepšujúcou sa epidemiologickou situáciou a postupným uvoľňovaním opatrení sa aj nemocnice vracajú postupne k režimu spred pandémie. Operácie, ktoré kvôli nej odkladali, opäť uskutočňujú. Okrem odložených prípadov však riešia aj stavy, ktoré sa za dva roky zhoršili. Aj zdravotnícke zariadenia na východe kvôli tomu evidujú nápor pacientov.

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach ako jedna z najväčších na Slovensku zažívala nápor aj pred pandémiou. Teraz sa podľa Róberta Čellára z Liečebno-preventívnej starostlivosti UNLP pre chirurgické odbory vracajú k bežnému režimu a vybavujú podobný počet pacientov ako pred prepuknutím koronavírusu, pričom neodkladné prípady riešili aj počas pandémie:

„Väčšinou ostali alebo boli posunutí pacienti s menej závažnými komplikáciami a ochoreniami, ktoré však mohli spôsobovať nejaké ťažkosti. A to sú predovšetkým v súčasnosti problémy s pohybovým aparátom, urologické problémy, možno nejaké menšie gynekologické ťažkosti, určite nie nejakého závažného charakteru. Čiže toto sú asi také najčastejšie oblasti, ktoré dostali odloženie kvôli tomu, že nie sú až také závažné ako tí pacienti, ktorí mali ochorenia závažnejšieho charakteru.“

Aj počet zamestnancov je podľa neho v tejto dobe veľmi dôležitý. Slovensko vo všeobecnosti bojuje s nedostatkom zdravotníkov. Aj napriek tomu, že UNLP zatiaľ zvláda situáciu, do budúcna očakávajú jej zhoršovanie. Problém je okrem lekárov aj so sestričkami či sanitármi a asistentmi. Ich nedostatok dlhodobo evidujú aj v nemocnici v Šaci, čo nám potvrdila hovorkyňa AGEL SK Martina Pavliková:

„Pociťujeme veľký nápor pacientov. Príkladom sú ortopedickí pacienti indikovaní k výmenám kĺbov, ktorých sme aj niekoľkokrát počas celej covidovej doby museli odkladať a z dlhodobého užívania liekov od bolesti si zažili rôzne nežiadúce účinky. Evidujeme nápor na všetky oddelenia ohľadom necovidových diagnóz, a to hlavne v operačných odboroch.“

Foto
Odložené operácie sa opäť uskutočňujú (Ilustračná fotografia) / TASR

Nemocnicu v Šaci, ale tiež všetky v rámci siete v Krompachoch, Kežmarku a Levoči v poslednom období čoraz častejšie navštevujú aj pacienti, ktorí majú pocit úzkosti či iné psychické ťažkosti alebo trpia aj dýchavičnosťou a únavou. Prešovská nemocnica eviduje zvýšený počet pacientov najmä v internistických odboroch. V operačných odboroch zaznamenáva okrem zvýšenej sezónnej úrazovosti aj nápor na neonkologickú operatívu, najmä ortopedickú.  

Naopak, sieť nemocníc na Železničnej v Košiciach, v Rožňave, Trebišove, Michalovciach, Humennom, Vranove nad Topľou, Svidníku a Stropkove nepovažuje aktuálny stav za nápor.

„Nemocnice siete Svet zdravia v súčasnosti neevidujú výrazný nárast pacientov na jednotlivých oddeleniach. Dopyt po výkonoch je prirodzene vyšší, nemožno však hovoriť o nápore. V maximálne možnej miere zvyšujeme počet plánovaných výkonov a snažíme sa skracovať čakacie doby pre operácie, ktorých dostupnosť je vo všeobecnosti nižšia, pričom ide napríklad o ortopedické operácie,“ skonštatovala hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare Bianka Krejčíová.

Situácia v popradskej nemocnici je rovnaká ako vo väčšine prípadov. Zvýšený záujem evidujú takmer na všetkých oddeleniach bez rozdielu. Bardejovská nemocnica podľa riaditeľa Mariána Petka rovnako zaznamenáva nápor pri operačnej aj neoperačnej liečbe, aj napriek tomu to však kapacitne zatiaľ zvládajú:

„Dva roky, keď ľudia nemuseli, tak k špecialistom nechodili, lebo jednak sme im hovorili „Nechoďte, zostaňte doma,“ jednak sa báli. To sa týka prierezovo od internistických odborov, nepochybne vysoký tlak, cukrovka, srdcovo-cievne onemocnenia. Tie dva roky pacienti nechodili k lekárom, takže môžeme zaznamenávať vyšší počet aj onko onemocnení, lebo to celé dva roky bolo tak, ako to bolo.“

Pandémia sa podpísala aj pod problémy s chrbtom, keď ľudia sedeli doma a mali málo pohybu. Často preto v súčasnosti odporúčajú rehabilitácie. Zrušenie povinnosti rúšok prinieslo aj kontakt ľudí s peľom po takmer dvoch rokoch, kvôli čomu je aktuálne zvýšený počet alergikov. Podľa jeho slov zažívajú nápor okrem nemocníc aj lekárne, v ktorých je nedostatok niektorých liekov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre