Nevidiaci budú môcť ľahšie spoznávať Dóm svätej Alžbety

KošiceZaujímavosti

V decembri bude v katedrále osadených 12 informačných tabúľ s QR kódmi a NFC čipmi.

Zrakovo znevýhodneným obyvateľom východného Slovenska pribudne do konca tohto roka viacero možností kultúrneho vzdelávania. V decembri bude napríklad v Košiciach spustený projekt nových informačných tabúľ v Dóme svätej Alžbety.

„Má názov VIA Cassoviensis a Dar od kráľa – Donum regis. Je to projekt zameraný na podporu sprístupnenia kultúrnych pamiatok osobám so zdravotným postihnutím a inak znevýhodneným skupín obyvateľstva hlavne v Košiciach, pretože projekt sa realizuje v Košiciach, v Dóme sv. Alžbety. Podstatou projektu sú infotabule s využitím najnovších technológií, ktoré priblížia nevidiacim, slabozrakým alebo zrakovo postihnutým osobám vybrané pamiatky, ktoré sa nachádzajú v Dóme sv. Alžbety,“ uviedol pre Rádio Košice Eduard Buraš zo združenia Feman.

Foto
Príprava projektu / TASR

V decembri osadia v katedrále 12 informačných tabúľ s QR kódmi a NFC čipmi. Ako vysvetlil Buraš, tie sprostredkujú po načítaní aplikáciou text o jednotlivých pamiatkach v zvukovej podobe:

„Ďalšie tri tabule umiestnime v susednej Urbanovej veži, ktoré takisto budú dokumentovať jednak históriu Urbanovej veže, bude tam sprístupnená výstava Dar kráľa a táto výstava je takisto sprístupnená pre nevidiacich. Bude trvať do 31.marca 2021 a bude informovať práve o histórii tohto eucharistického zázraku, ktorý sa stal v stredoveku v Košiciach.“

Informačné body budú kopírovať trasu stredovekého pútnika v metropole východu, ktorý si tu prichádzal uctiť relikviu Kristovej krvi, čo potvrdil aj Buraš:

„Ak všetko pôjde v poriadku, mali by tam byť aj texty vytlačené v Braillovom písme, pretože nie všetci nevidiaci vlastnia mobilný telefón, ktorý má nainštalovú čítačku na QR kódy alebo NFC čipy. Naším plánom do budúcna je priblížiť cez mobilné aplikácie ďalšie významné pamiatky v katedrále, ale aj napríklad Kaplnku svätého Michala, respektíve pamiatky, ktoré sa nachádzajú v pamiatkovej zóne, v pešej zóne mesta Košice.“

Združenie plánuje do konca tohto roka celkovo štyri projekty pre nevidiacich, ako napríklad festival rozprávok, tvorivých dielní či hudby. Dôvodom je aj fakt, že na východnom Slovensku žijú približne 1,7 až 2,5 percentá ľudí so zrakovým postihnutím vyššieho stupňa. Do projektov sa zapoja aj nevidiaci z Košíc, ale napríklad aj ľudia s Downovým syndrómom.

„Chceme dať možnosť týmto mladým ľuďom realizovať sa. Môžu nimi spoznať a vidieť to, čo vidieť nemôžu, ale aj tvorivo naplniť ich voľný čas a čiastočne odbremeniť ich rodiny aj v tejto pre nich neľahkej dobe spôsobenej opatreniami súvisiacimi s ochorením COVID-19,“ uzavrel Feman.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre