Nevyužívaná bašta kláštora sa mení na jedinečnú včeliu záhradu

PrešovZaujímavosti

Včely v blízkosti centra mesta by nemali ublížiť ľuďom.

V metropole Šariša sa formuje jedinečný projekt. Pri príležitosti Svetového dňa včiel na jednej z terás historickej bašty Františkánskeho kláštora v Prešove pribudli tri včelie rodiny. Cieľom unikátneho projektu je priblížiť verejnosti dôležitosť tohto hmyzu. „Našli sme priestory, ktoré nám poskytla Rehoľa menších bratov Františkánov na historickej delovej bašte, ktorá má tri terasy. S ich súhlasom sme tam umiestnili tri včelie rodiny, takzvané odložence, ktoré sú vo fázy vývoja. Naším zámerom po spoločných rozhovoroch s bratmi Františkánmi je vytvoriť nejaký priestor, kde by sme mohli vzdelávať deti alebo širokú verejnosť o tom, aký význam majú včely pre človeka a životné prostredie. Aj zakladateľ tejto rehole svätý František mal veľmi blízky vzťah k prírode,“ uviedol pre Košice Online včelár Stanislav Kowalski.

Bašta sa nevyužívala približne desať rokov. Za ten čas schátrala a narástla tam burina, čo potvrdil aj Kowalski: „Minulý rok sa tu odstraňovali nejaké dreviny, ktoré tu vyrástli. Sú tu narušené niektoré veci, ako napríklad schody. Potrebujeme tento stav dať do takého užívania, aby nedošlo k ohrozeniu návštevníkov. Preto sa chceme poradiť aj so statikom. Keďže ide o tri terasy, na spodnejších by sme chceli zriadiť vyvýšené záhony, kde by sme vysiali hmyzomilné rastliny, teda kvety pre opeľovačov. Na tej najvyššej tretej terase budú včely.“

Foto
Včelia záhrada v Prešove / Košice Online

Prístup ku včelstvám sa bude realizovať v sprievode skúseného včelára. „Návštevníci, ktorí by mali záujem o prehliadku včelstiev, budú mať na sebe včelársky klobúk. Tento priestor by mal slúžiť hlavne pre osvetovú činnosť, ktorá je zameraná na ochranu životného prostredia. Chceme poukázať na význam hmyzu, opeľovačov, ako sú aj včely. Chceme poukázať na ich význam pre životné prostredie, symbiózu rastlín s týmito živočíchmi a na užitočnosť tohto hmyzu,“ predstavil svoje plány Kowalski.

Keďže ide o mladé rodiny, v jednom úli sa nachádza približne osemtisíc až deväťtisíc včiel. Na budúci rok by sa v jednom úli malo nachádzať až do 55-tisíc včiel. Kowalski sa o nich zatiaľ stará sám: „Nevyžadujú si intenzívnu starostlivosť. Stačí návšteva raz za týždeň, poprípade raz za dva týždne, a to hlavne počas sezóny, čiže v mesiacoch apríl, máj, jún. V neskorom jesennom alebo v zimnom období a skoro na jar včelám treba dopriať pokoj, aby neboli rušené, aby mohli spokojne prežiť do ďalšieho leta.“

Foto
Kostol Františkánov / Košice Online

Starostlivosť o včely

Čo všetko si vyžaduje práca včelára? „Mojou úlohou pri včelách je kontrolovať ich priestor. Včely totiž potrebujú mať dostatočný priestor na ich ďalší rozvoj, aby nedošlo pre včelára k nežiaducemu rojeniu včiel. Ďalej kontrolujem spád parazita, ktorý je na včelách. Ide o klieštika včelieho, ktorý bol introdukovaný v minulom storočí z Ázie. Zároveň sa kontroluje prítomnosť matky. Ak náhodou dôjde k strate matky vo včelstve, včelár matku nahradí, aby sa včelstvo mohlo ďalej rozvíjať. Hlavná činnosť včelára spočíva v predchádzaní rojeniu včelstiev a v kontrole parazita, aby nedošlo ku kolapsu včelstva,“ vysvetlil Kowalski.

Jeho začiatky práce so včelami neboli jednoduché. „Začal som včeláriť, keď som mal 18 rokov a môj strýko, ktorý mal vtedy 90 rokov, mi dal prvé včelstvo. Chcel som sa oň starať. Bohužiaľ, keďže včely v súčasnosti dosť trpia kvôli intenzívnemu poľnohospodárstvu a postrekom, tak to včelstvo mi nevydržalo do jari. Začal som opäť neskôr zhruba o nejakých 15 rokov. Vtedy som si naštudoval nejakú literatúru a včelárenie ma fascinovalo natoľko, že som sa chcel deliť o tie skúsenosti, ktoré mám a začal som robiť prezentácie pre deti,“ povedal Kowalski.

Úle na bašte kláštora sa nachádzajú v blízkosti centra mesta a rôznych podnikov. Ako doplnil Kowalski, včely by nemali ublížiť ľuďom: „Včely prevažne zbierajú nektár a peľ zo vzdialenosti aj do troch kilometrov, niekedy aj do piatich kilometrov. Keďže ich letová dráha smeruje priamo k zdroju znášky, nemajú dôvod na to, aby leteli nižšie a napadali ľudí. Na tomto vyvýšenom priestore chceme udržiavať mladé rodiny, ktoré nazývame odložence, lebo nemejaú takú brániacu sa schopnosť alebo pud brániť svoje územie, keďže je ich menej, je tam menej takzvaných strážkyň. Myslím, že nedôjde k tomu, aby včely znepríjemňovali život okoloidúcim ľuďom.“

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre