Nishita Timothy je oslobodený spod obžaloby z vraždy

SlovenskoSpravodajstvo

Verdikt súdu je právoplatný.

Trojčlenný senát odvolacieho Krajského súdu (KS) v Bratislave dnes (11.7.) definitívne oslobodil slovenského občana indického pôvodu Nishita Timothyho spod obžaloby z vraždy, ktorá sa stala pred vyše osemnástimi mesiacmi v centre Bratislavy. KS na svojom verejnom zasadnutí tak potvrdil minuloročný rozsudok Okresného súdu Bratislava I. „OS BA I správne rozhodol a vyhodnotil dôkazy. Prvostupňový súd vyložil, ktoré skutočnosti vzal za dokázané v prospech obžalovaného. Aj odvolací súd KS konštatuje, že skutok nebol trestným činom a konanie obžalovaného bolo v nutnej obrane. Súd nižšieho stupňa správne vyhodnotil, že došlo k verbálnemu aj fyzickému konfliktu medzi poškodenými a obžalovaným,“ vyhlásil predseda senátu s tým, že obžalovaný bol verbálne napadnutý a zdvíhal obe ruky nad hlavu. Incident zaznamenali viaceré kamery. Obe strany boli pod vplyvom alkoholu.

Foto
Nishita Timothy  / TASR

„Sme spokojní s rozsudkom. Na strane jednej je to tragédia, na strane druhej je to dobré znamenie a odkaz pre ľudí, ktorí sa chodia zabávať,“ uviedol obhajca Timothyho Igor Schweighofer. Prokurátor sa po doručení písomného vyhotovenia rozsudku rozhodne, či využije mimoriadny opravný prostriedok, teda dovolanie. „Celá udalosť ma mrzí, bola to aj pre mňa veľmi traumatická skúsenosť. Je mi ľúto pozostalých, neurobil som to naschvál. Bola to nehoda, stalo sa to náhodou,“ povedal Timothy. Rozhodnutie súdu je právoplatné a nie je možné sa voči nemu odvolať.

„V plnom rozsahu sa pridržiavam svojho odvolania a navrhujem KS, aby rozsudok prvostupňového súdu zrušil a vrátil mu na nové prejednanie a rozhodnutie,“ zdôraznil prokurátor. „Navrhujem odvolanie prokurátora ako nedôvodné zamietnuť,“ skonštatoval obhajca obžalovaného. „Stále som veľmi smutný z tej udalosti, ktorá sa stala, no súhlasím s rozsudkom OS BA I,“ dodal Timothy, ktorý sa odvolacieho konania zúčastnil spolu aj s príbuznými obete. Odvolací súd sa zaoberal rozsudkom nižšieho súdu a odvolaním prokurátora.

Potýčka kvôli taxíku sa stala na jeseň 2017 v centre Bratislavy. Timothy použil nôž voči 37-ročnému Bratislavčanovi Branislavovi B., ktorý následkom rezného poranenia podľahol, pričom ďalšiemu poškodenému spôsobil rezné poranenia. Incidentu predchádzal verbálny konflikt, o čom svedčia aj kamerové záznamy. Timothy mal byť v minulosti verbálne napádaný pre svoj pôvod. Útoky však na polícii nikdy neoznámil.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre