Nový majiteľ Tesca chce zachovať ikonickú fasádu

KošiceSpravodajstvo

Ikonická budova v centre Košíc bola kvôli svojej špecifickej fasáde pod drobnohľadom pamiatkarov, aktivistov aj umeleckej obce.

Budova bývalého obchodného domu Tesco na Hlavnej ulici v Košiciach nedávno zmenila majiteľa. Ikonická budova v centre Košíc bola kvôli svojej špecifickej fasáde pod drobnohľadom pamiatkarov, aktivistov aj umeleckej obce. Nový majiteľ, spoločnosť Arkon sa ale rozhodla fasádu ponechať a prispôsobiť svoje plány jej zachovaniu.

„Za spoločnosť ARKON môžem v tejto chvíli potvrdiť, že rekonštrukciou objektu, ktorú pripravujeme, chceme zachovať pôvodný vzhľad budovy bez zásahov do fasády, ktorá je charakteristickým prvkom obchodného domu. Naviac, už dnes je budova súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie, a aj z toho dôvodu náš zámer od začiatku konzultujeme a pripravujeme v úzkej spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom,“ uviedol Matúš Dunaj, business development manager spoločnosti ARKON.  

Foto
Budova bývalého obchodného domu Tesco na Hlavnej ulici v Košiciach nedávno zmenila majiteľa / TV Košice

O fasáde sa viedla verejná debata. Pre mnohých Košičanov bola budova Tesca len známym bodom v centre mesta. Výtvarníci ale poukazujú aj na jej umeleckú hodnotu. „Bývalé Tecso patrí medzi ikonické budovy v bývalom Československu a je významná z hľadiska časovej prestíže. Tento typ fasád bol vtedy iba v rozbehu a Košice bolo jedným z prvých miest, kde sa niečo také uplatnilo,“ poukázal na výnimočnosť fasády umelec Peter Beňo.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre