OSN pred 15 rokmi vyhlásila Medzinárodný deň boja proti korupcii

SvetSpravodajstvo

Cieľmi Medzinárodného dňa boja proti korupcii je upozorniť verejnosť na problematiku korupčného správania

Korupcia poškodzuje hodnoty Organizácie Spojených národov (OSN). Korupcia plodí korupciu a napomáha vznik ničivej kultúry beztrestnosti. Jedným z hlavných nástrojov v boji proti korupcii je Dohovor OSN proti korupcii, vyzdvihol generálny tajomník OSN António Guterres v posolstve k Medzinárodnému dňu boja proti korupcii, ktorý pripadá na 9. decembra. Podľa OSN korupcia predstavuje komplexný ekonomický, politický a spoločenský jav postihujúci všetky krajiny.

Korupcia zasahuje všetky krajiny - bohaté aj chudobné, Severu aj Juhu. Pripravuje spoločnosť o školy, nemocnice a o ďalšie životne dôležité služby, odrádza zahraničných investorov a pripravuje národy o ich prírodné bohatstvo, zdôraznil António Guterres v tohtoročnom posolstve.

Cieľmi Medzinárodného dňa boja proti korupcii je upozorniť verejnosť na problematiku korupčného správania a na úlohu Dohovoru OSN proti korupcii v oblasti prevencie a odstraňovania tohto javu.

Foto
ilustračná fotografia / Pixabay

OSN už v minulosti označila korupciu za „závažný zločin, ktorý oslabuje spoločnosť“. Korupcia na jednej strane brzdí spoločenský a ekonomický rozvoj, na druhej strane zvyšuje chudobu stratou národných i zahraničných investícií, ktoré mali ísť do nedostatočne zabezpečených rezortov. Oslabuje vzdelávací a zdravotnícky systém, čím pripravuje obyvateľstvo o dôležité súčasti dôstojného života. Podkopáva demokraciu, podrýva verejné inštitúcie a vedie k riziku politickej nestability, upozornila OSN.

Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii z 31. októbra 2003 vyhlásilo 9. december za Medzinárodný deň boja proti korupcii. Poukázalo tým na nevyhnutnosť zaoberať sa problematikou korupcie, jej potláčaním na všetkých úrovniach - od globálnej až po miestnu. Dohovor OSN proti korupcii bol podpísaný na konferencii na vysokej úrovni, ktorá sa konala 9.-11. decembra 2003 v Méride v Mexiku. Účinnosť nadobudol 14. decembra 2005.

Ratifikačná listina bola uložená 1. júna 2006 v priestoroch generálneho tajomníka OSN, kde je depozitár tohto Dohovoru. Za Slovensko ho 9. decembra 2003 v Méride podpísal minister spravodlivosti SR. Národná rada SR uznesením 2145 z 15. marca 2006 schválila dohovor a prezident SR ho ratifikoval 25. apríla 2006. Pre Slovensko nadobudol dokument účinnosť 1. júla 2006.

 

Zdroj: TASR

Komentáre