Pacientom s ochoreniami hlavy a krku bude v Prešove slúžiť nová vyšetrovacia jednotka

PrešovSpravodajstvo

Nemocnica má dva druhy prenosného otoskopu.

Ambulancia oddelenia otorinolaryngológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove má novú vyšetrovaciu jednotku, ktorá stála viac ako 71-tisíc eur. Tá slúži na diagnostiku pacientov s ochoreniami hlavy a krku, ktorá nahradí tú doterajšiu z roku 2004. Nová vyšetrovacia jednotka má maximálnu možnú výbavu s množstvom nadstavieb. „Ide napríklad o zabudovanú UV lampu slúžiacu na sterilizáciu prístrojov, digitálny ovládací panel, možnosť zobrazenia nálezov pri vyšetrení pacientov na veľkom monitore, ale aj o možnosť ich archivácie. Vyšetrovacia jednotka obsahuje aj niekoľko typov endoskopov, ktoré je možné pripojiť ku kamere, ďalej rigidný i flexibilný videolaryngoskop, ktorým vyšetrujeme hltan, hrtan, hlasivky a priedušnicu,“ vysvetlil primár oddelenia otorinolaryngológie Slavomír Straka s tým, že súčasťou jednotky sú aj prenosné prístroje.

Foto
Chirurgický monoblok Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešove / TASR

Nemocnica má dva druhy prenosného otoskopu. „Jeden slúži na zobrazenie ušného nálezu na ambulancii, pričom sa obraz bezdrôtovo prenáša do monitora a druhý je prenosný so zabudovaným monitorom, vďaka čomu ho môžeme použiť na konziliárne vyšetrenia u pacientov iných oddelení,“ uviedol Straka.

Oddelenie otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku je súčasťou Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešove. Poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť detským aj dospelým pacientom s chorobami hlavy a krku a spája dva medicínske odbory, otorinolaryngológiu a maxilofaciálnu chirurgiu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre