Pápež počas spomienkovej omše vyzýval na pomoc migrantom

EurópaSpravodajstvo

Pápež uviedol, že „nikto nie je výnimkou“, ak ide o pomoc pre migrantov.

Pápež František v pondelok odslúžil vo Vatikáne omšu venovanú migrantom a ľuďom, ktorí sa im snažia poskytnúť pomoc. Omša sa konala pri príležitosti šiesteho výročia pápežovej cesty na juhotaliansky ostrov Lampedusa, na ktorom sa v posledných rokoch vylodili desiatky tisíc utečencov zo severnej Afriky. Mnohí ďalší počas cesty zahynuli.

František v omši vyzýval na pomoc tým „najslabším a najzraniteľnejším“. Migranti sú podľa jeho slov „symbolom“ všetkých ľudí, ktorí sú z dnešnej globalizovanej spoločnosti vylúčení a ocitli sa na jej okraji. Na omši vo vatikánskej Bazilike svätého Petra sa zúčastnilo približne 250 ľudí vrátane migrantov, dobrovoľníkov a zástupcov cirkevných organizácií či organizácií na pomoc utečencom. Omša bola odvysielaná aj v televízii, novinári ani široká verejnosť sa na nej však zúčastniť nemohli.

Foto
Pápež František v pondelok odslúžil vo Vatikáne omšu venovanú migrantom / TASR

Pápež uviedol, že „nikto nie je výnimkou“, ak ide o pomoc pre migrantov. Nepriamo tak reagoval na tvrdý postoj talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho k záchranným plavidlám humanitárnych organizácií. Salvini totiž v júni vydal dekrét, ktorý umožňuje udeliť pokutu až do výšky 50-tisíc eur kapitánovi, majiteľovi a prevádzkovateľovi plavidla, ak „vpláva do talianskych teritoriálnych vôd bez povolenia“.

Salviniho nariadenia ovplyvnili i záchrannú loď Alan Kurdi nemeckej charitatívnej organizácie Sea-Eye. Tá minulý piatok zachránila skupinu migrantov pri brehoch Líbye a pôvodne chcela zakotviť na ostrove Lampedusa, no v sobotu zmenila kurz a vydala sa smerom k Malte. Maltská vláda v nedeľu oznámila, že prijme 65 migrantov, ktorí budú okamžite presídlení do iných krajín Európskej únie.

 

Zdroj: TASR

Komentáre