Parlament schválil návrh rozpočtu

SlovenskoSpravodajstvo

Ambíciou rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky je postupne znižovať deficit verejných financií až po vyrovnaný rozpočet v roku 2020.

Parlament schválil návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2018 až 2020 a návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Slovensko by tak v budúcom roku malo hospodáriť s deficitom verejných financií na úrovni 0,83 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), ktorý by mal postupne klesať na 0,1 percenta HDP v roku 2019 a vyrovnané hospodárenie by sme mali dosiahnuť v roku 2020. Za návrh rozpočtu hlasovalo 82 zo 142 prítomných poslancov. Proti bolo 59 poslancov, jeden nehlasoval. Návrh rozpočtu musí ešte podpísať prezident.

Samotný štátny rozpočet predpokladá na budúci rok celkové príjmy v objeme 13,983 miliárd eur pri celkových výdavkoch v sume 15,956 miliárd eur. Deficit štátneho rozpočtu v roku 2018 by tak mal dosiahnuť 1,973 miliárd eur. Poslanci tiež odsúhlasili pozmeňujúci návrh, ktorý vzišiel z rokovania gestorského finančného výboru, podľa ktorého bude vláda v budúcom roku oprávnená prijať rámcový úver od Európskej investičnej banky na financovanie rozpočtových výdavkov v objeme 300 miliárd eur.

Foto
Parlament schválil zákon roka, teda návrh štátneho rozpočtu na budúci rok / TASR

Podľa očakávania však neprešiel žiaden zo šiestich opozičných pozmeňujúcich návrhov. Poslanec Eduard Heger z OĽaNO chcel vo svojom pozmeňovacom návrhu presadiť zúženie okruhu financií, na ktoré sa vzťahuje zákonné pravidlo, podľa ktorého sa môže rozpočet počas roka upraviť tak, že výdavky môžu stúpnuť maximálne o jedno precento. Poslankyňa za SaS Anna Zemanová zase chcela vypustiť zo zákona o štátnom rozpočte povinnosť pre podniky Vodohospodárska výstavba a Lesy Slovenskej republiky odvádzať štátu osobitný odvod.

So svojimi návrhmi neuspel ani poslanec za OĽaNO Miroslav Sopko. Ten navrhoval navýšiť rozpočet dotačného systému Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí o 310-tisíc eur, zvýšiť sumu v kapitole rezortu školstva na podporu detí a mládeže o 500-tisíc eur a takisto na program zameraný na školský a univerzitný šport o 500-tisíc eur.

 

Zdroj: SITA

Komentáre