Po horúcich dňoch v júni a v júli stúpa počet letných dní aj v auguste

SlovenskoSpravodajstvo

Teplota viackrát vystúpila nad 35 stupňov Celzia.

Nielen počas uplynulého víkendu, ale aj začiatkom nového pracovného týždňa stúpol počet tohtoročných letných dní, kedy teplota vzduchu vystúpila nad 35 stupňov Celzia. „Najvyššiu hodnotu zaznamenali v sobotu (10.8.) na meteorologickej stanici Mužla v okrese Nové Zámky, kde teplota vystúpila na 35,7 stupňov Celzia,“ informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

„Po čiastočnom zmiernení horúčav v nedeľu (11.8.), keď bolo najteplejšie v Podhájskej, kde teplota vzduchu dosiahla 33,5 stupňa, sa v pondelok (12.8.) opäť oteplilo do takej miery, že teplota vzduchu na najteplejších miestach Slovenska bola vyššia ako 35 stupňov Celzia,“ uviedli meteorológovia s tým, že v auguste to boli zatiaľ prvé dva dni s teplotou vyššou ako 35 stupňov. V júni bolo takýchto dní šesť a v júli tri.

Foto
Vlna horúčav zasiahla aj metropolu východu / TASR

„Počas prvého júlového dňa a 26. júla bol však výskyt takýchto vysokých hodnôt teploty vzduchu na meteorologických staniciach Slovenska najrozsiahlejší. Počas 1. júla teplotu nad 35 stupňov Celzia zaznamenali na viac ako 20 staniciach,“ dodal SHMÚ. Na Slovensku je monitorované aj meteorologické sucho. Ako však dodal SHMÚ, v krajine momentálne prevažujú normálne podmienky: „Deficit zrážok je za posledných 90 dní najvyšší v Kamenici nad Cirochou a vo Švedlári, až mínus 90 milimetrov. Deficit zrážok okolo mínus 70 milimetrov je aj v Rimavskej Sobote, Čaklove a v Trenčíne.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre