Po silnom zemetrasení v južnej Kalifornii evidujú zranených a požiare

SvetSpravodajstvo

Išlo už o druhé silné zemetrasenie v Kalifornii za uplynulé dva dni.

Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,1, ktoré v piatok večer miestneho času zasiahlo južnú časť amerického štátu Kalifornia, spôsobilo požiare, uzatvorenie ciest, poškodilo a rozkolísalo budovy či povylievalo vodu z bazénov. V jeho dôsledku utrpel zatiaľ neznámy počet ľudí zranenia. Z postihnutej oblasti nie sú bezprostredne hlásené zásadné poškodenia budov či majetku ani straty na životoch.

Šéf hasičov z okresu Kern County uviedol, že podľa prvých údajov sa ani jedna budova nezrútila. Na mnohých miestach však zasahovali sanitky a hasiči. V zmienenom okrese taktiež zaznamenali „viacero požiarov a viacero zranených“. V dôsledku zosuvu skál a poškodenia vozovky uzavreli jednu z hlavných ciest.

Hasiči z okresu San Bernardino County zaevidovali popraskané budovy a niekoľko menších zranení. Riaditeľ kalifornského úradu záchranných zložiek Mark Ghillarducci uviedol, že v zasiahnutej oblasti evidujú „závažné hlásenia o požiaroch budov, najmä v dôsledku úniku plynu alebo narušenia plynovodov“.

Foto
Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,1, ktoré v piatok večer miestneho času zasiahlo južnú časť amerického štátu Kalifornia, spôsobilo požiare / TASR

Presný rozsah škôd v okrese Kern County však môže byť väčší a ich rozsah sa bude dať určiť až po rozvidnení, dodal. Piatkové zemetrasenie, ktoré cítili obyvatelia v oblastiach od južnej Kalifornie cez Las Vegas až po Mexiko, zaznamenali o 20.19 hod. miestneho času (5.19 h SELČ v sobotu). Jeho ohnisko sa nachádzalo v hĺbke 0,9 kilometra pod povrchom zeme a v blízkosti mesta Ridgecrest v okrese Kern County. Po piatkovom zemetrasení nasledovali dotrasy.

Išlo už o druhé silné zemetrasenie v Kalifornii za uplynulé dva dni. Obe zemetrasenia patria v danej oblasti k najsilnejším za uplynulé dve desaťročia. Kalifornia je najľudnatejším americkým štátom. Obe tohtotýždňové zemetrasenia zasiahli riedko obývanú oblasť v blízkosti mesta Ridgecrest ležiacu v Mohavskej púšti.

 

Zdroj: TASR

Komentáre