Počuli ste už o minimalistických náhrdelníkoch v tvare rieky? Vyrába ich Slovenka Mirka

SlovenskoĽudia

Šperky až donedávna takmer nenosila. Páčili sa jej však unikátne kúsky, ktoré nemá každý. Natoľko, že ju to inšpirovalo k vlastnej tvorbe a značke MiaBiel.

Foto
VLTAVA / MB

Kedy ste sa rozhodli pre tvorbu takýchto netradičných šperkov?

Túžba mať niečo iné, originálne, tam bola asi vždy, akurát tie zručnosti chýbali. Aj keď sa objavil nejaký nápad, brala som to len z pohľadu konzumenta – to by bolo super, keby sa niečo také vyrábalo, a nechala som to plávať. Všetko sa to zmenilo, keď som pred dvoma rokmi nastúpila do slovenského startupu Vectary, kde vyvýjame nástroj na vytváranie 3D dizajnov pre bežných ľudí. Aj keď som dizajn nikdy neštudovala, pomerne rýchlo som sa naučila modelovať a svoje nápady pretvárať do hmotných vecí. Najprv to bolo pomocou firemných 3D tlačiarní, ktoré som mohla v rámci benefitov využívať. Tie vám dokážu za pár hodín „vypľuť“ hotový šperk z plastu na základe dizajnu vytvoreného v počítači. Neskôr som prešla na online službu Shapeways, ktorá dokáže tlačiť a odlievať dizajny z rôznych iných materiálov, vrátane drahých kovov ako striebro a zlato.

Aké materiály používate?

Dizajn rieky a vlastné zapínanie sú z nelešteného striebra. Na viazanie používam čiernu koženú šnúrku.

Aké náročné je vytvoriť jeden takýto šperk? Povedzme, žeby som chcela Torysu :-)

Už v tom mám prax, takže nadizajnovanie mi zaberie len pár hodín. Spolu s čakaním na odliatok a finálnym uviazaním to trvá približne 2 až 3 týždne.

Prečo práve rieky? Považujete sa za milovníka prírody, vôd?

Stará mama má záhradu priamo pri rieke. A ja som tam strávila celé detstvo. Takže nejaký ten vplyv tam určite je. Myslím, ale že za tento nápad môže skor profesionálna deformácia z reklamy, kde som pracovala ako kreatívec. Vždy som sa snažila hľadať v tvorbe nejaký ďalší plán, kreatívny twist. A keď som pred troma rokmi uvidela jednoduché minimalistické šperky geometrických tvarov, zapáčilo sa mi to. Pomyslela som si, že to je pekné, ale lepšie by bolo keby mal tvar aj nejaký význam, ako tok rieky. Najlepšie Váhu, nech mi pripomína rodné mesto. Nápad by asi zapadol prachom, keby som sa nedostala k 3D modelovaniu v práci. Niekedy rozmýšľam, či si tú moju prácu aj sám nepritiahol.

Tvoríte rieky slovenské aj zahraničné?

Začala som so slovenskými a postupne rozširujem tvorbu aj na zahraničie. Chcela som najprv pokryť tie najväčšie slovenské rieky. Najprv to bol len Váh, Hron, Dunaj a Hornád. Dnes už mám aj Belú, Trnávku, Nitru a zákazníci si pýtajú ďalšie. Tvorbu by som chcela rozšíriť ale najmä do zahraničia, hlavne do riek vačších miest, kde si myslím, že to má potenciál. Zatiaľ mám hotovú Seinu, Vltavu, na popud od klienta vznikol aj Tiber, ktorý tečie cez Rím a plánujem ďalšie.

Galéria k článku

Ktorá rieka má podľa vás najkrajší tvar? Ktorá bola doteraz najkomplikovanejšia?

Ťažko povedať. Každá je unikátna a svojim spôsobom krásna. Myslím, že ľudia si ich až tak nekupujú kvôli tvaru, ale tomu, čo pre nich rieka znamená. Často sú to pekné spomienky, ktoré rieka asociuje. Pre mňa je to vždy malý zážitok, objavovať takto ich tok, nad ktorým by som sa bežne ani nezamýšlala. V poslednej dobe ma veľmi upútala Nitra, ktorá má krásny symetrický tvar. Celkom som sa potrápila na Vltave. Je to taký háčik, ktorý sa ani nedá uviazať na dve očká. Aj som sa bála, aké bude mať odozvy, lebo oproti ostatným je dosť iná. Ale obavy boli zbytočné.

Pochádza značka MIABIEL z vášho mena Mirka Biel?  

Áno, pár kamarátov ma volá Mia. MiaBiel som už dávnejšie používala ako online prezývku. Páči sa mi, ako to znie :) Mala som registrovanú doménu, kde som mala predtým svoj životopis a reklamné portfólio. Za pár hodín som stránku kompletne prerobila, len aby som otestovala, či sa nápad so šperkami bude ľuďom páčiť. A tak to ostalo doteraz.

Aký je záujem o tieto riečne náhrdelníky? Vedia ľudia hneď určiť, že ide o riečku? Napríklad ak to máte na krku, reaguje na to okolie?

Náhrdelníky si kupujú často kreatívne ženy, ktoré chcú niečo iné, než nájdu v obchodoch. Ale sú medzi nimi aj muži. Stále viac objednávok prichádza zo zahraničia. Sú to poväčšinou Slovenky, ktoré chcú mať na domov zaujímavú pamiatku. Netradičný tvar upútava. Ľudia niekedy tušia, že je to niečo geografické a pýtajú sa. Dostávam odozvy, že šperk mal úspech na oslavách, kde sa zídu priatelia či rodina a rozprávajú sa príhody zo splavov, prechádzok, detstva pri rieke.

Je toto vašim hlavným príjmom, resp. dá sa z niečoho takého vyžiť?

Hlavný príjem tvorí stále moja práca v startupe. O to vačšiu radosť mi to robí, keď si večer a cez víkendy môžem pri šperkoch oddýchnuť.

Je nejaká rieka, ktorú by ste raz chceli vytvoriť, nejaká vysnívaná?

Zuby si už dlhšie brúsim na Temžu ako spomienku na jedno pekné leto Londýne.

 

 

Autorka: IVANA GÁLL BAJEROVÁ

 

 

Komentáre