Pohraničný región Košického kraja by mal ožiť vďaka podpore zamestnanosti

VýchodSpravodajstvo

Pomoci by sa mala dočkať aj lokálna produkcia.

Juh Košického kraja by mal dostať príspevok na zvýšenie zamestnanosti a podporu lokálnej produkcie potravín. Ako člen  Európskeho zoskupenia územnej spolupráce Via Carpatia získal na cezhraničný akčný plán 4,4 milióna eur v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko. Druhým členom zoskupenia je cezhraničný partner, župa Borsod-Abaúj-Zemplén.

Zo získaných finančných prostriedkov bude podporených sedem projektov na oboch stranách hranice. Odštartovať by mali v auguste a potrvajú tri roky. „Košický samosprávny kraj v tomto roku rozbieha viacero projektov, ktoré majú podporiť lokálnych podnikateľov pôsobiacich v poľnohospodárskom sektore. Sme radi, že vďaka získaným finančným prostriedkom sa nám podarí v maďarskom pohraničí vytvoriť 11 nových pracovných miest, čím sa zníži nezamestnanosť a zvýši sa lokálny predaj,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Ako dodal, ďalšie pracovné miesta by mali vďaka projektom vzniknúť nepriamo. Pôjde napríklad o lektorov vo vzdelávacích centrách, či o pracovné miesta súvisiace s prevádzkou nových trhovísk.

Foto
Nové trhovisko by malo vzniknúť v Buzici aj v Moldave nad Bodvou / KSK

Do projektov sa zapojí 15 partnerov – malí a strední podnikatelia, obce a mestá, stredné školy a neziskové organizácie. V regióne medzi mestami Košice a Miškovec vznikne päť nových zariadení na spracovanie poľnohospodárskych výrobkov. V Buzici, v Moldave nad Bodvou, v Encsi, v Gagyvendégi a Hidasnémeti pribudnú trhoviská, kde si bude možné kúpiť lokálne produkty. Z finančného príspevku  cezhraničného programu sa zriadi aj  vzdelávacie centrum pri Strednej Odbornej škole Moldava nad Bodvou a rozvojové centrum v meste Encs.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre