Poliaci chcú kúpiť pozemky pri hraniciach so Slovenskom. Plánujú výstavbu vodného parku a hotela

VýchodSpravodajstvo

Projekt bol vyčíslený na približne desať miliónov eur.

Poľská gmina Czorsztyn by chcela odkúpiť časť pozemkov pri hraniciach so Slovenskom, kde plánujú vybudovať vodný park. Ako informovala Dorota Oleśová z miestneho Referátu infraštruktúry a hospodárskeho rozvoja, gmina vlastní osem hektárov v Spišskej Starej Vsi, ktoré získala ešte v časoch rakúsko-uhorskej monarchie. Ak gmina kúpi od mesta ďalší pozemok, mala by vzrásť veľkosť investície. Poliaci plánujú výstavbu geotermálneho parku, luxusného hotela s kapacitou 250 lôžok a viacúčelovej športovej haly. Slovenskí a poľskí investori sú združení v akciovej spoločnosti Vodný park Stará Ves – Sromowce Wyžne.

Vodný komplex v Pieninách by sa mal nachádzať v blízkosti Dunajca. Mal by to byť desaťhektárový areál, pričom bol vyčíslený na približne desať miliónov eur. Termíny realizácie projektu či výstavby zatiaľ nie sú známe. Dôvodom je nedostatok financií. „Je to starý projekt. Znovu sa na ňom pracuje a je ďaleko aktuálnejší, než napríklad pred rokom. Akcelerujeme, pribudnú ďalšie pozemky,“ uviedol člen predstavenstva spoločnosti Vodný park Pavol Ovšonka s tým, že pozemky, ktoré mala gmina od čias Rakúsko-Uhorska, prešli pod akciovú spoločnosť.

Foto
Miestni obyvatelia by sa akvaparku potešili / Spišská Stará Ves

Ako skonštatoval primátor mesta Spišská Stará Ves Ján Kurňava, vybudovanie akvaparku by pomohlo turizmu v regióne, ale zatiaľ je to podľa jeho slov len vízia: „Tento zámer slovensko-poľskej spoločnosti je tu dvanásť až trinásť rokov. Nejde sa však zatiaľ stavať. Všetko je na začiatku, stojí to, nič konkrétne a hmatateľné sa nedeje.“ Informácia o tom, že akvapark ide stavať poľská gmina, je podľa neho zavádzajúca. „Asi pred týždňom či dvoma gmina Czorsztyn vstúpila do akciového podniku svojím vkladom, nič svetoborné sa nedeje,“ povedal Kurňava s tým, že miestni by sa akvaparku potešili: „Je jedno či to postavia Poliaci, či iná zahraničná spoločnosť, budeme sa z toho tešiť, bude to pre nás, zatiaľ je to však celé v nereálnej fáze.“

Projekt sa týka pozemkov v ochrannom pásme. Ako zdôraznil riaditeľ Správy Pieninského národného parku Vladimír Kĺč, projekt v minulosti prešiel posudzovaním vplyvov na životné prostredia. Stavať sa malo v lokalite vyčlenenej na rozvoj turistiky v regióne, ale časom to upadlo do zabudnutia. „Za ten čas prešiel projekt procesom, bol odsúhlasený a schválený, prešlo však pár rokov a vyjadriť sa dnes k tomu je ťažké. Otázne je, či ide o projekt v rovnakom rozmere, alebo tam pribudlo niečo nové. Ak áno, bude potrebné posudzovať tento projekt ako nový,“ uzavrel Kĺč.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre