Práce na Šarišskom hrade sa opäť začali, kvalita služieb rastie

VýchodKultúra

Informačné centrum plánuje v budúcnosti ponúkať turistom netradičné suveníry.

Na Šarišskom hrade je od začiatku mája opäť čulý ruch. Po zimnej prestávke sa 40 nezamestnaných pustilo do práce na obnove a konzervácií hradu. Do polovice augusta by chceli mať hotovú vyhliadku na donjone, teda hlavnej veži.

„Prvoradým cieľom pri obnove hradu tohto roku je sprístupnenie donjonu na hrade. Bude tam vytvorená a sprístupnená vyhliadková plošina. Pre návštevníkov budú vo vnútri tri miestnosti, ktoré budú slúžiť na prezentáciu nálezov, ktoré sa našli na hrade. Chceli by sme otvoriť donjon v polovici augusta, aby sme stihli ešte troška sezónu, a aby bol donjon na Šarišské hradné hry sprístupnený,“ uviedol správca hradu Ladislav Babuščák.

Po novom by tak mala byť veža bezpečnejšia a návštevníci by si z nej mohli vychutnať výhľad na široké okolie aj pomocou ďalekohľadu. Pôvodne mal byť donjon hotový už v septembri minulého roku, práce sa nakoniec včas nepodarilo dokončiť.

Foto
Donjon by chceli sprístupniť v polovici augusta

Babuščák prezradil, že v tomto roku začali pracovať aj na obnove bašty č. 6, tzv. Alžbetke, ktorá dostala pomenovanie podľa známej povesti o dcére kráľa Bélu II. „Robí sa tam archeologický výskum, teraz bude prebiehať architektonicko-historický výskum a bude spracovaná projektová dokumentácia na to, aby sme na budúci rok mohli urobiť rekonštrukciu obnovu tejto bašty,“ priblížil správca hradu.

V pláne majú aj rozšírenie parkoviska pre takmer sto osobných áut. Kapacita toho súčasného totiž najmä počas víkendov nestačí. Ročne príde na hrad zhruba 20-tisíc návštevníkov, preto sa mesto snaží každý rok zvyšovať aj úroveň služieb. Aktuálne v areáli hradu nájdu turisti bufet a informačné centrum. Okrem klasických suvenírov si môžu domov odniesť napríklad aj nealkoholické nápoje v plechovkách s dobovým vyobrazením hradu. V budúcnosti by však chcelo mesto prísť ešte s trošku netradičnejšími suvenírmi.

„Chceme vybudovať taký originálny koncept rôznych suvenírov. Ak by sa nám podaril nejaký projekt, kde by sme kúpili 3D tlačiareň, tak by sme chceli vyrábať repliky nálezov, ktoré sa našli na hrade, či sú to mince, prstene alebo rôzne unikátne veci, lebo si myslím, že každý hľadá niečo originálne. Magnetku si donesiete z každého hradu, ale keď si kúpite napríklad repliku prsteňa, ktorý archeológovia našli na hrade, a je dajme tomu zo 14. storočia, tak je to niečo, čo človeku skôr pripomenie návštevu hradu,“ načrtol Babuščák.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre