Prešov hľadá nové pamätihodnosti

PrešovSpravodajstvo

Obyvatelia môžu posielať svoje návrhy do konca mája.

Prešovská radnica vyzýva občanov, aby navrhli rôzne pamätihodnosti do spoločnej evidencie. Zoznam, v ktorom je aktuálne 46 pamätihodností, chce mesto rozšíriť o hnuteľné, nehnuteľné a nehmotné pamätihodnosti či kombinované diela prírody a človeka.

„Pamätihodnosť obce, mesta je taká súčasť kultúrneho dedičstva, ktorá nie je zapísaná a Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR ako národná kultúrna pamiatka, ale je pre danú obec, mesto charakteristická, ojedinelá, jedinečná. Do evidencie pamätihodností mesta Prešov môžu pribudnúť ďalšie prešovské unikáty. Na zapísanie ich môžu občania navrhnúť do 31. mája,“ uviedol tlačový referent mesta Prešov Milan Grejták.

Medzi návrhmi na hnuteľné a nehnuteľné pamätihodnosti môžu byť tak objekty miestneho významu, ktoré majú historickú, spoločenskú, krajinnú, urbanistickú, architektonickú, vedeckú, technickú, výtvarnú alebo umelecko-remeselnú hodnotu a nie sú evidované ako kultúrne pamiatky v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR.

Ide napríklad o pomníky, rodné domy, resp. pôsobiská miestnych významných osobností, sochu patróna mesta, cechové predmety a predmety významných spolkov, ktoré existovali v meste, kroniku mesta, športové a iné trofeje minimálne s celoslovenským významom.

Foto
Zoznam pamätihodností Prešova tvorí aktuálne 46 "položiek" / MSÚ

Medzi kombinované diela prírody a človeka patria pútnické miesta, ktoré sa viažu na historickú udalosť a osobnosť, pramene s liečivou vodou, udržiavané besiedky v lesoch, iné prírodné výtvory, ktorých okolie bolo upravované človekom.

Z nehmotných pamätihodností môžu Prešovčania navrhnúť napríklad pamätné dni mesta, historické udalosti, ako významné stretnutia, návštevy významných osôb, postavenie významných budov, pôvodné názvy ulíc či zemepisné a katastrálne názvy, ktoré sa viažu k histórii a osobnostiam mesta.

„Návrhy na zápis do evidencie pamätihodností môžu podávať všetky fyzické a právnické osoby v štruktúre – stručný popis objektu, predmetu, udalosti, ďalej lokalizáciu a meno, adresu a telefónne číslo navrhovateľa,“ ozrejmil Grejták s tým, že návrhy treba poslať na Odbor školstva, kultúry a cestovného ruchu na mestskom úrade.

V súčasnosti sa medzi pamätihodnosťami Prešova nachádza napríklad aj Floriánova brána, Vodárenská veža, Mlynský potok s náhonom, 49. rovnobežka, Pamätný deň – požiar z roku 1887 či Soľnobanská čipka.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre