Prešovská univerzita opäť otvorila brány najmenším študentom

PrešovSpravodajstvo

Dvanásty ročník PDU absolvuje viac ako tristo detí z rôznych regiónov Slovenska.

V metropole Šariša sa tento týždeň začala Prešovská detská univerzita (PDU). Malí vysokoškoláci si budú môcť užiť dni plné zážitkového vzdelávania. Dvanásty ročník PDU absolvuje viac ako tristo detí z rôznych regiónov Slovenska. Deti sú rozdelené do dvoch študijných skupín. Bakalárček budú študovať žiaci prvého až štvrtého ročníka základných škôl a titul magisterček získajú žiaci piateho až deviateho ročníka základných škôl, respektíve zodpovedajúcich tried osemročných gymnázií.

Foto
Prešovská detská univerzita / Vladimír Piskura, AVS CCKV PU

„Malí vysokoškoláci budú spoločne s lektormi – univerzitnými pedagógmi a študentmi, ako aj pozvanými osobnosťami z oblasti vedy a kultúry hľadať odpovede na otázky ako: Viete, čo znamenajú slová anima a psyché? Prečo sa vraví, že oči sú okná do duše? Čo sa deje v ľudskej mysli? Ako poznávame svet a akú úlohu majú v našich životoch emócie? Aké sú hranice nášho poznania? Na čo sa zameriavajú vedné odbory, ktoré sa ľudskej duši venujú?,“ uviedla Adela Mitrová, jedna z hlavných koordinátoriek PDU s tým, že témou tohtoročnej detskej univerzity je Zákutia duše: „V tele každého z nás sídli to, čo myslí a cíti a čomu hovoríme duša. Budeme teda spoločne pátrať po tom, čo všetko sa v nej môže ukrývať.“

Program magisterček tento rok absolvuje 144 detí, pričom si budú môcť vyskúšať tvorivé písanie, budú spoznávať nočnú oblohu či vesmír, ale čaká na nich aj šport alebo skúmanie ľudského tela. Bakalárčekov je 208 a počas týždňa uvidia ukážky z kynológie a predstavenie bábkového divadla, zahrajú si netradičné hry, dozvedia sa viac o mytológii v súhvezdiach, vyskúšajú si sladké medovníkovanie alebo jazdu na koni.

Na všetky prednášky nadväzujú tvorivé dielne. Malí vysokoškoláci začali študijný program slávnostnou imatrikuláciou. V závere vypracujú absolventskú prácu a na slávnostnej promócii za účasti rodičov dostanú diplom s udelením titulu bakalárček, respektíve magisterček. Súčasťou promócie bude vernisáž umeleckých prác detí, ktoré vytvoria počas celého týždňa.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre