Prešovskí poslanci schváli zvýšenie platu primátorky

PrešovSpravodajstvo

Turčanová bude poberať plat 4877 eur.

Poslanci mestského zastupiteľstva v Prešove včera (3.4.) schválili návrh Zuzany Bednárovej o zvýšenie platu primátorky. Andrea Turčanová bude od 1. mája poberať plat 4877 eur. Doteraz vychádzal z priemernej mzdy v národnom hospodárstve z roku 2017. Vtedy bol zvýšený o 17,56 percenta a predstavoval sumu 3 972 eur.

Zákon umožňuje zvýšiť plat o maximálne šesťdesiat percent. Poslankyňa Bednárová navrhla zvýšiť základnú mzdu primátorky o 36 percent na 4 877 eur. „Andrea Turčanová pôsobí vo funkcii primátorky mesta Prešov druhé volebné obdobie, svoju prácu vykonáva svedomite. Pri zohľadnení jej pracovného nasadenia, výsledkov jej práce a aj v porovnaní s príjmami primátorov iných krajských miest je jej plat v súčasnosti neadekvátne nízky,“ uviedla v návrhu Bednárová. Svoje tvrdenie podložila aj tabuľkou s porovnaním súčasných platov krajských primátorov. Turčanová mala druhý najnižší príjem po primátorovi Žiliny. Jeho zvýšením sa dostala pred primátora Trenčína. Ostatní krajskí primátori majú plat presahujúci 5 000 eur.

Foto
Zlepšila sa komunikácia medzi opozičným klubom a primátorkou / Mesto Prešov

Za návrh hlasovalo 23 poslancov, jeden hlasoval proti a traja nehlasovali. Návrh podporil aj opozičný klub Smer-SD, Most-Híd a nezávislí poslanci. Jeho predseda Juraj Hudáč to zdôvodnil tým, že hoci v predchádzajúcom období takýto návrh nepodporili, po voľbách je komunikácia medzi klubom a primátorkou na veľmi dobrej úrovni: „Nechceme, aby naša primátorka mala plat na úrovni ľudnatejších obcí. Chceme ale upozorniť, že poslanci mestského zastupiteľstva nie sú prekážkou miestnej samospráve, ale jej najdôležitejšou súčasťou. Preto budem rád, keď to tak bude vnímať aj mesto,“ dodal Hudáč. Turčanová v čase schválenia zvýšenia platu už nebola na rokovaní zastupiteľstva, a to z dôvodu jej účasti na rokovaní.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre