Prešovský dopravný podnik neuzavrel dohodu s mestom

PrešovSpravodajstvo

Štrajku môže zabrániť iba zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva.

V metropole Šariša sa dnes (28.5.) uskutočnilo rokovanie predstaviteľov Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP), mestského úradu a odborárov. Zatiaľ sa však nedohodli a nezabránili tak celodennému ostrému štrajku vodičov a zamestnancov DPMP, ktorý je vyhlásený na tento piatok (31.5.). Ako informoval riaditeľ DPMP Peter Janus, na vykrytie nárokov zamestnancov by v tomto roku potrebovali 500-tisíc eur a budúci rok približne 1,4 milióna eur.

Odborári rokujú s vedením podniku o navýšení miezd o 0,70 eura na hodinu od 1. júla tohto roku a ďalších 0,30 eura na hodinu od 1. januára budúceho roka, čo je podľa Janusa 25-percentný nárast mzdy. „Toto nevieme garantovať. Sú to sumy, ktoré musíme riešiť spolu s objednávateľom, teda s mestom a obcami, pre ktoré zabezpečujeme výkony,“ vyhlásil Janus s tým, že odborárom dokážu od 1. mája garantovať iba sprostredkovateľom navrhnutých 40 centov na hodinu, čo predstavuje 10-percentné navýšenie. Ďalších 40 centov od 1. januára musia žiadať od mesta ako jediného akcionára.

Foto
Preprava občanov k strategickým miestam by mala byť zabezpečená / TASR

DPMP vyhovel ďalším z celkovo deviatich požiadaviek odborárov. Splniť ale zatiaľ nevie zásadnú požiadavku o navýšení tarifnej mzdy o jedno euro, ktorá je ekonomicky najnáročnejšia. „Nás aktuálne presvedčí garantovanie 70 centov od 1. júla, ktoré by sa dali do rozpočtového opatrenia. To by zaručilo, že by sme do štrajku nevstúpili,“ vysvetlil predseda Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu (ZO IOZ) pri DPMP Daniel Straka.

O probléme by mala zajtra (29.5.) rokovať aj mestská rada. Odborári požadujú garanciu schválením v mestskom zastupiteľstve. Štrajku môže zabrániť iba zvolanie jeho mimoriadneho zasadnutia. „Myslím si, že keď zasadne mestská rada, vedia zvolať aj mimoriadne zastupiteľstvo a dohodnúť sa,“ doplnil Straka. Neplánované zasadnutie zastupiteľstva môže zvolať primátorka mesta, jeho program ale musí byť uverejnený minimálne tri dni vopred. Najbližšie plánované zasadnutie je v stredu 19. júna.

Ako skonštatoval viceprimátor mesta Prešov Vladimír Feľbaba, radnica chce predísť štrajku, ale ráta so všetkými možnosťami: „Myslím si, že je priestor aj na to, aby sme rozprávali, aby tých peňazí bolo viac ako zatiaľ garantovaných 40 centov. Ide o to, že je tu nejaký byrokratický proces, ktorým to musí prejsť. Musíme sa o tom porozprávať, povedať si, aké na to máme zdroje, čo vieme a nevieme splniť. Nechceme ísť do niečoho, čo mesto nevie zagarantovať,“ povedal viceprimátor s tým, že zvýšenie miezd vidí aj v konsolidácii DPMP: „Dopravný podnik bude musieť v budúcnosti prejsť aj nejakou konsolidáciou, pretože nie je to len o tom, že sa nejaké peniaze nájdu, ale skôr o tom, že budú musieť prísť nejaké reštriktívne opatrenia.“

Janus vidí riešenie v zvýšení príspevku od mesta alebo cien cestovného: „Zvýšenie cestovného je aj politickou otázkou. Neplatí ale pravidlo, že zvýšenie cestovného o 10 percent prinesie zvýšenie tržieb o 10 percent.“ Ceny sa naposledy zvýšili v roku 2009 pri zmene meny, kedy došlo k zaokrúhľovaniu cien. „Zníženie výpravy a obslužnosti je cesta, ktorú sme si vyskúšali, ale nie je dobrá. Máme skúsenosť, že pri znížení obslužnosti o 10 percent nám klesli tržby o 17 percent a náklady sa znížili o 5 percent. Nemôžeme však nejakým spôsobom ovplyvňovať objednávateľov, aby si výkony neznížili. Môže to mať ale za následok znižovanie počtu zamestnancov, pretože nebudeme potrebovať také pracovné kapacity na redukované linky,“ dodal Janus.

DPMP a mesto sa pripravujú na krízový scenár ostrého piatkového štrajku. „Mesto a dopravný podnik ráta s krízovým plánom, kde je potrebné zabezpečiť predovšetkým linky, ktoré majú možnosť prepravovať občanov k strategickým miestam. Toto bude zabezpečené. K dispozícii bude šesť liniek, ktoré budú dovážať občanov na miesta, ako sú nemocnice a zdravotnícke zariadenia,“ informovala hovorkyňa mesta Prešov Eva Peknušiaková. Straka ešte dnes dodá vedeniu podniku požadovaný zoznam zamestnancov, s ktorými môže počas štrajku dopravca rátať na zabezpečenie krízového režimu.

Rokovania budú pokračovať aj naďalej. V prípade, ak sa obidve strany nedohodnú, sú podľa Straku rozhodnutí ísť do ohláseného celodenného štrajku: „Rokovania začali podaním nášho návrhu už od decembra a od toho času sme sa posunuli o 40 centov u zamestnávateľa. Náš ústupok je, myslím si, na vyššej sume ako ponúkol zamestnávateľ. Z toho dôvodu je aj štrajk vyhlásený ako celodenný, lebo iným spôsobom sa asi komunikovať nedá. Samozrejme, rokovania budú pokračovať, pretože cieľom nie je štrajk, ale dohoda. No pokiaľ to situácia bude vyžadovať, tak ideme do štrajku.“

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre