Primátor a poslanci Vranova nad Topoľu zložili slávnostný sľub

VýchodSpravodajstvo

Mesto plánuje realizovať viaceré investičné akcie.

Staronový primátor mesta Vranov nad Topľu Ján Ragan a mestskí poslanci sa včera (5.12.) zložením slávnostného sľubu ujali svojich funkcií, čím sa začalo nové volebné obdobie. Ragan bude vo vedení mesta už po tretíkrát. Medzi 25 poslancami sú aj deviati nováčikovia, z toho dvaja už v minulosti pôsobili v zastupiteľstve. V mestskom parlamente bude pôsobiť dvadsať mužov a päť žien. Deviati poslanci sú nezávislí, šiesti kandidovali za KDH a OĽaNO, piati za Smer-SD a SNS, štyria za Spolu a jeden za Stranu práce.

Ragan verí, že spolu s poslancami bude tvoriť dobrý tím: „Teším sa, že sa zastupiteľstvo do určitej miery omladilo, lebo je dobré, ak sa aj mladí ľudia zapoja do komunálnej politiky a samosprávy mesta. Verím, že mladí poslanci budú prínosom a prídu s rozumnými návrhmi.“ Vranov je podľa Ragana v dobrej finančnej kondícii, takže v meste bude realizovať viacero investičných projektov, vrátane rekonštrukcie parkovísk na sídliskách či opravy ciest a chodníkov.

Veľkou prioritou ostáva pre primátora šport, čo si podľa neho vyžaduje aj investície do škôl. „Už tam potrebujeme zapájať deti do telesnej výchovy a športu, máme rozbehnuté mnohé projekty na základných školách,“ vysvetlil Ragan s tým, že mesto už získalo 700-tisíc eur na projekty IKT na jednotlivých školách.

Foto
Vranov nad Topľou / facebook.com/Mesto-Vranov-nad-Topľou

V rámci akčného plánu sú vyčlenené prostriedky na revitalizáciu mestskej tržnice či zariadenia pre seniorov. Mesto získalo prostriedky na vysporiadanie pozemkov, pričom samospráva chce žiadať aj o súčinnosť pri získavaní investorov. „Dôležitou súčasťou je aj výstavba haly, ktorú sme tam naplánovali a na ktorú chceme vyčerpať približne 500-tisíc eur,“ dodal Ragan s tým, že hala by sa mala začať stavať už na budúci rok.

Vranov nad Topoľu sa plánuje úspešne uchádzať o eurofondy. Aktuálne čakajú na schválenie spoločného projektu s poľskou stranou, vďaka ktorému by sa upravilo priestranstvo pred Domom kultúry, ale aj získalo technické zabezpečenie na organizáciu kultúrnych akcií. Ide o projekt za približne 1,5 milióna eur. Ragan chce riešiť aj severný obchvat mesta a prípravu južného obchvatu.

Primátor a poslanci po svojom ustanovujúcom zasadnutí slávnostne otvorili obnovenú časť Námestia slobody, pričom s treťou etapou revitalizácie centra mesta začali už v júni tohto roku. V rámci obnovy vysadili nové stromy a kríky, vytvorili sa nové trávniky, vybudovali nové chodníky a cesty. Menili sa aj siete kanalizácie a elektriny, vďaka čomu sfunkčnili verejné osvetlenie. Osadili tiež lavičky a stojany pre cyklistov. Súčasťou projektu tretej etapy sú pamätník SNP s upravenou plochou v centrálnej časti územia a symbolická náznaková rekonštrukcia obrysu Kostola svätého Štefana v parku pri pamätníku. Na budúci rok by tu mal pribudnúť kríž a informačné tabule. Rekonštrukciu za takmer 950-tisíc eur mesto financovalo z úverových zdrojov.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre