Pripomíname si 70.výročie komunistického prevratu v Československu

EurópaSpravodajstvo

Na Slovensku bolo v tom čase z politických dôvodov odsúdených viac ako 70-tisíc ľudí.

V týchto dňoch si pripomíname 70. výročie komunistického prevratu vo vtedajšom Československu. Ide o obdobie, ktoré patrí medzi negatívne medzníky dejín 20. storočia. Príčiny a dôsledky februárového prevratu  priblíži  dnes a zajtra (22. – 23. 2.)  Ústav pamäti národa (ÚPN). V rámci dňa otvorených dverí sprístupnení aj svoj archív. Zároveň spustil tiež vlastnú webovú stránku, na ktorej sa možno dozvedieť dôležité historické súvislosti z daného obdobia.

„Na webstránke budú postupne zverejňované niektoré vybrané dokumenty, ktoré nie sú veľmi známe ani odbornej verejnosti. Fotografie dokumentov, ktoré štátna bezpečnosť využila v rámci kompromitujúceho politického boja voči demokratickej strane,“ informoval riaditeľ archívu ÚPN Ľubomír Ďurina.

Foto

Na Slovensku bolo v tom čase z politických dôvodov odsúdených viac ako 70-tisíc ľudí. Nastolenie komunistického režimu v Československu vo februári 1948 vyvolalo veľké napätie v spoločnosti a vznik nátlakových akcií.

„Ide o generálny štrajk a o politickej mobilizácii bežného obyvateľstva prostredníctvom štruktúr napríklad komunistickej strany. Bavíme sa o masových demonštráciách. Politická mobilizácia bola prostriedkom nátlaku komunistov na to, aby dosiahli ústup nekomunistických strán z politickej scény a aby si uzurpovali moc,“ objasnil vedúci katedry histórie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Martin Pekár. Ako dodal, význam týchto udalostí je potrebné si pripomínať zo širšieho kontextu.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre