Propagandistický film zmenil na vtipnú satiru

KošiceArchívArt Film Fest Košice 2019

Slovenský režisér sa so socialistickou témou popasoval svojsky.

Vo svojej kariére sa venoval dokumentárnym, ale aj hraným filmovým žánrom. Považuje sa za nekomerčného autora, ktorý režíroval snímky ako Vydýchnuť, Vrcholky stromov či Pavilón Šeliem a Víťaz. Výraznou mierou presadzoval novelu zákona o Audiovizuálnom fonde SR, keď ako generálny riaditeľ pre médiá a audiovíziu pracoval na Ministerstve kultúry SR. Reč je o režisérovi a momentálne aj učiteľovi Dušanovi Trančíkovi. Dnes o 19.00 hod. v kine Slovan zažije jeho film Svetlé miesto celosvetovú premiéru.

„Film Svetlé miesto pojednáva o prvých krokoch spoločného štátu, ktorý bol vyhlásený dočasnou vládou v Skalici a ešte predtým bol kreovaný v Luhačoviciach na takých spoločných besedách a stretávkach Čechov, Moravanov a Slovákov, kde bola vôbec prvýkrát vyslovená myšlienka Československého štátu,“ vysvetlil Trančík.

Okrem tohto diela predstaví aj ďalší zaujímavý film, ktorým je Hodina dejepisu. Ten bližšie charakterizuje dátum 4. jún 1920, keď bola podpísaná Trianonská zmluva.

„Filmy tematicky nadväzujú na seba, ale sú každý o niečom inom. Na Hodine dejepisu sa divák zoznámi s takou skutočnosťou, že slovenskí študenti na predmaturitnú otázku Trianon 1920 takmer neodpovedajú, lebo im to nič nehovorí. Zatiaľ čo maďarskí študenti, pre nich je to kľúčová otázka a je to veľmi smutná záležitosť, kedy 4. júla vyvesia čierne zástavy, lebo Maďari stratili 72 percent svojho územia,“ ozrejmil režisér.

Foto
Ilustračné foto / TASR

Brigáda socialistickej práce so žirafou

Aj túto snímku si môžete pozrieť v kine Slovan dnes od 19.00 hod. Veľmi zaujímavým filmom je dielo Vrcholky stromov, ktoré sa natáčalo v období normalizácie a teda v 70. rokoch minulého storočia. Tento film bol ideologickou zákazkou, keďže opisoval brigádu socialistickej práce. Dušan Trančík sa však s tým popasoval svojským spôsobom.

„Nejakým vtipom robíte film o brigáde socialistickej práce v cementárni a kameňolome, nakrúcate robotníkov. A pretože si myslíte, že vás to nebaví, a že to nebude baviť ani diváka, je to ideologické, tak vytiahnete z vrecka artnistnú formu. A tá artnistná forma je o tom, že im rozprávate vtip, ukážete im tam nejakú žirafu a proste to celé tak zmontujete, že to pôsobí sviežo a veselo,“ opísal svoje filmové dielo Trančík.

Tento spôsob zobrazovania skutočnosti ocenil aj filmový kritik a teoretik Martin Ciel.

„Formálny model, ktorý v tom filme uplatňuje, považujem za úplne geniálny. V tých rokoch vznikli stovky úplne povrchných propagandistických filmov o brigádach socialistickej práce a túto povinnú jazdu Dušan Trančík vyriešil vtipne, zábavne, so živou žirafou, ktorá chodí po kameňolome. Nejde vôbec o nejakú brigádu socialistickej práce, ale ide o metaforu ťažkej práce ako takej. Ja ten film považujem naozaj za výnimočný,“ skonštatoval.

Talentovaná mládež

Dušan Trančík má vo filmovom priemysle bohaté skúsenosti. Súčasnú slovenskú kinematografiu považuje za zmenenú najmä mladou generáciou, ktorá reflektuje formu zobrazovania filmu.

„Je to éra digitálnej kinematografie alebo digitálnej audiovízie. Myslím si, že máme veľmi talentovanú mladú generáciu, máme sociálne dokumenty, máme kameramanov, ktorí societu cítia a dostávajú ju do svojich kamier. A máme nábeh na to, že táto generácia, ktorá cez societu precíti isté témy, príde do hraného filmu a urobí nádherné hrané filmy,“ povedal Trančík.

Filmový festival ponúka vo štvrtok ďalšie sprievodné podujatia. Napríklad o 20.30 hod. sa v Tabačke predstaví skupina Girls from the moon. Okrem toho si po celý deň môžete vybrať z pestrej ponuky filmových žánrov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre