Rakúska veľvyslankyňa v Košiciach: Na východe som spoznala veľa dobrých ľudí

VýchodZaujímavosti

Priznala, že Slovensko si za tri roky svojho pôsobenia mimoriadne obľúbila.

V týchto dňoch si pripomíname 30 rokov diplomatických vzťahov Rakúska so Slovenskom. Pri tejto príležitosti sa včera Košičanom prihovorila rakúska veľvyslankyňa Margit Bruck-Friedrich, ktorá si zámerne vybrala metropolu východu:

„Ak mám byť úprimná, takéto podujatia sa väčšinou organizujú v hlavných mestách. Ja si však myslím, že je extrémne dôležité opustiť túto bublinu a spoznať ľudí aj z iných časti krajiny. A to nielen kvôli histórii, jazyku či podnikaniu, ale tiež kvôli tomu, že keď som na začiatku vojny na Ukrajine bola na vašich hraniciach, spoznala som neuveriteľne veľa dobrých, milých a pomáhajúcich ľudí. Tak im chcem poďakovať. Je to pre mňa mimoriadne dôležité byť teraz tu.“

Ako uviedla, osobne si dvakrát vytvorila obraz o situácii na slovensko-ukrajinskej hranici, niektorých spoznala práve počas týchto ciest a v súvislosti s humanitárnou pomocou či evakuačnými akciami. Preto chcela práve v metropole východu vysloviť mimoriadne a veľké ďakujem. „Je pekné a zároveň upokojujúce zažiť veľkú ochotu pomáhať, ktorá na Slovensku naďalej pretrváva," uviedla. 

Foto
Rakúska veľvyslankyňa si metropolu východu vybrala zámerne / KOŠICE ONLINE

V príhovore zdôraznila dôležitosť vzájomného rešpektu oboch krajín: 

„Časy sú náročné a pre mnohých znepokojujúce, budúcnosť je neistá. Práve preto je rokmi sa prehlbujúca, spoľahlivá a na vzájomnom rešpekte založená spolupráca medzi Rakúskom a Slovenskom upokojujúcou konštantou s kľúčovým významom,"  uviedla Bruck-Friedrich s tým, že si Slovensko za tri roky svojho pôsobenia mimoriadne obľúbila.

„Som veľmi rada, že môžem byť na Slovensku. Je veľmi krásne. Mám rada ľudí, jedlo, halušky, údený syr, Košice, ale tiež mám rada Kežmarok, Tatry, Šrbské Pleso, Pezinok, Modru, Trnavu, Banskú Bystricu a Banskú Štiavnicu,“ vymenovala veľvyslankyňa.

Na rakúskej strane dnes žije viac ako 40-tisíc Slovákov a rovnaký počet ich pravidelne dochádza do Rakúska aj za prácou. Margit Bruck-Friedrich v Košiciach poďakovala aj všetkým opatrovateľkám za ich náročnú prácu hlavne počas pandémie: 

„Veľa žien práve z východného Slovenska vykonáva fyzicky a duševne náročnú prácu v opatrovateľskom sektore v Rakúsku – počas pandémie to bolo spojené s ich mimoriadne veľkými obetami." 

Slovensko a Rakúsko nadviazali diplomatické styky pred 30 rokmi.

„Na dlhodobom prehlbovaní cezhraničných kontaktov – či už ide o cyklotrasy, infraštruktúrne projekty, environmentálne otázky, zdravie alebo naše kultúrne dedičstvo a spoločnú históriu – sa okrem čisto susedskej zložky významne podieľa INTERREG – medziregionálna spolupráca v rámci EÚ,“ uzavrela rakúska veľvyslankyňa počas návštevy Košíc. 

Komentáre