Rekonštrukcia Baníckeho múzea v Gelnici prinesie opravu budovy historickej radnice

VýchodSpravodajstvo

Projekt je vyčíslený na približne 125-tisíc eur.

Mesto Gelnica už začalo s rekonštrukciou Baníckeho múzea. Ako informoval vedúci oddelenia kultúry, športu a voľného času Mestského úradu Gelnica Milo Janáč, prvá etapa opráv je vyčíslená na približne 125-tisíc eur: „Financujeme ju z regionálneho príspevku, ktorý nám schválila vláda v roku 2018 na zasadaní v Prakovciach. Táto etapa zahŕňa reštaurátorské práce na portáli budovy, opravu veže múzea a časti strechy v okolí veže.“

Foto
Banícke múzeum v Gelnici / TASR

Rekonštrukčné práce sa budú realizovať do konca októbra. Ich cieľom je opraviť budovu historickej radnice, ktorá je v súčasnosti sídlom Baníckeho múzea. Stavba pochádza z prelomu 18. a 19. storočia a bola postavená z kameňov zo zrúcaného Gelnického hradu. „Rekonštrukcia celého objektu je nevyhnutná, keďže strecha je v havarijnom stave a pri dlhšie trvajúcich zrážkach dochádza k zatekaniu. Ďalším cieľom je etablovať zrenovované múzeum ako centrum kultúrneho a turistického diania v gelnickom okrese,“ uviedol Janáč. Mesto chce realizovať aj ďalšiu etapu rekonštrukcie, ktorá bude zahŕňať opravu aj iných častí strechy a fasád či niektorých vnútorných priestorov.

Banícke múzeum v Gelnici je jedným z dvoch múzeí zameraných na baníctvo v Košickom kraji, druhé je v Rožňave. Návštevníci Gelnického múzea môžu obdivovať viaceré významné exponáty, napríklad drevorezbu Madony z prvej polovice 15. storočia či veľkoplošný obraz Smrť baníka od Júliusa Szentistványiho. Múzeum má aj zbierku minerálov či banských svietidiel.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre