Ružín opäť pokryl odpad z nelegálnych skládok

VýchodSpravodajstvo

Došlo aj k pretrhnutiu oboch norných stien.

Východné Slovensko uplynulý týždeň zasiahli intenzívne lejaky, kvôli ktorým stúpli hladiny vodných tokov Hornád a Hnilec. Do vodnej nádrže Ružín bol opäť splavený odpad z nelegálnych skládok, ktoré sa nachádzajú na jeho na brehoch. Nahromadený odpad a zvýšená hladina Hornádu zároveň spôsobili pretrhnutie oboch norných stien, ktoré sa prvýkrát inštalovali v roku 2015, a to v rámci pilotného projektu čistenia Ružína.

„V súčasnosti správca toku musí a v najbližších dňoch vyhlási verejné obstarávanie na ich zreparovanie a následne môžu byť inštalované. Vzhľadom na tento administratívny proces nevieme nateraz určiť presný termín osadenia,“ vysvetlil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Norná stena na rieke Hornád a hladiny pri priehradnom múre Ružína boli naposledy čistené začiatkom augusta tohto roka. Zároveň bol predstavený prototyp stroja, ktorý by mohol pomáhať v boji s odpadom. K pretrhnutiu nornej steny došlo aj po povodni v novembri 2019. Bocák zdôraznil, že tiež to bolo po vyčistení Ružína:

„Keďže stále prevláda zvýšená hladina na riekach Hornád a Hnilec, ktoré tvoria Vodnú stavbu (VS) Ružín, je potrebné počkať, kým ich hladiny klesnú a odpad dopláva k priehradnému múru alebo ostane v  meandroch vodnej stavby. Následne budú z prevádzkových dôvodov naši pracovníci pomocou mechanizmov pri priehradnom múre tento odpad zbierať a uložia ho v areáli vodnej stavby na medziskládku.“

Zároveň bude potrebné vyhlásiť verejné obstarávanie na proces odvozu a likvidácie. Odpad, ktorý ostane v meandroch, sa bude pravdepodobne zbierať priebežne podľa kapacitných možností pracovníkov SVP a ochote dobrovoľníkov. Bocák dodal, že v zmysle zákona by sa na tom mali podieľať aj tie samosprávy, ktoré majú nahromadený odpad na brehoch riek vo svojich katastroch:

„Ak ide o odpad na VS Ružín, tak stále hovoríme len o dôsledkoch konania nezodpovedných ľudí, a to bez ohľadu na to, či sú to obyvatelia, rybári, alebo chatári. To, ako zamedziť hromadeniu odpadu, už je otázka celej spoločnosti a, samozrejme, vlády Slovenskej republiky, ktorá by mala prijať razantné opatrenia. Dovtedy sa tento boj bude večne opakovať.“

 

Zdroj: TASR


 

 

Komentáre