Koniec domácej izolácie má svoje postupy.
Karanténne postupy prešli od októbra minulého roka zmenami. Vo vyhláške pribudla povinnosť pre novonakazených oboznámiť o svojom výsledku tých, s ktorými boli v úzkom kontakte dva dni pred odobratím pozitívnych vzoriek.
„V takomto prípade funguje napríklad aj takzvané samotrasovanie. To znamená, človek, ktorý je pozitívny na ochorenie COVID-19, musí určiť okruh osôb, s ktorými bol v úzkom kontakte, tieto osoby sú v karanténe a následne testované,“ uviedla pre Rádio Košice hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Mnohí sa sami prihlásia na PCR testy a uľahčia tým prácu epidemiológom. Regionálne úrady verejného zdravotníctva trasujú kontakty aj po starom. Komunikujú s pozitívne testovaným, ktorý im poskytne zoznam osôb a následne sa snažia zavolať každému. Rozhovor s novonakazeným má aj psychologický rozmer. Poučená osoba má väčšiu ochotu dodržiavať pravidlá. Pracovníci si o rozhovore vedú záznam, ktorý je podkladom pre prípadné kontroly. Pri hľadaní kontaktov pomáhajú aj dohodári, vojaci i dobrovoľníci, ako napríklad medici a budúci zdravotníci.
„Takzvané samotrasovanie alebo samodohľadávanie kontaktov nenahrádza prácu 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva. V období vysokých denných prírastkov má však samodohľadávanie kontaktov veľký význam najmä v lokalitách, kde je pozitívnych osôb príliš veľa. Nie vždy je totiž možné spojiť sa v krátkom čase so všetkými kontaktmi,“ vysvetlil Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva.
V prípade, ak sa človek nachádza s novonakazeným v jednej domácnosti a má príznaky, môže sa ísť otestovať hneď. Bezpríznakový sa testuje na ôsmy deň od dátumu posledného kontaktu s pozitívnym. Ako doplnil Eliáš, koniec karantény má svoje postupy:
„V prípade bezpríznakového priebehu sa domáca izolácia končí po štrnástich dňoch. Testovanie už nie je potrebné. V ostatných prípadoch o ukončení karantény a jej spôsobe rozhoduje ošetrujúci lekár.“
Antigénové testy síce nezachytia každého nakazeného, no kompetentní prijali viacero opatrení na zamedzenie šírenia nákazy, ako zníženie mobility, zákaz hromadných akcií, karanténa po príchode zo zahraničia či povinné respirátory.
Autor: RÁDIO KOŠICE