Sedemnásťroční študenti prišli s nápadom na zníženie nehodovosti, Slovensko budú reprezentovať v Srbsku

KošiceSpravodajstvo

Súťaži mladých firiem dominovalo východné Slovensko. Prvé dve priečky obsadili firmy z košických škôl. Absolútni víťazi budú Slovensko reprezentovať na medzinárodnej súťaži Company of the Year Competition 2018, ktorá sa uskutoční v Srbsku.

Študenti stredných škôl si môžu vďaka projektu JA Firma na jeden rok vyskúšať, aké je to riadiť vlastnú firmu. Vybrané stredné školy na Slovensku ponúkajú voliteľný predmet, v ktorom sa tím žiakov premení na začínajúcu firmu so všetkým, čo k tomu patrí. Túto možnosť ponúka aj Gymnázium Trebišovská v Košiciach, ktorá tento rok založila firmu „Ala rasi“, čo v arabskom jazyku znamená „Čokoľvek pre teba“.  Firma Ala rasi zabodovala na celoslovenskom finále súťaže JA firma roka a mladý tím podnikateľov bude Košice a Slovensko reprezentovať pred ďalšími štyridsiatimi krajinami na medzinárodnej súťaži v Srbsku.

Študenti si museli firmu založiť, hlasovaním vybrať vedenie a rozdeliť povinnosti. Úlohou firmy bolo organizovanie podujatí na škole, ponúkanie produktov a služieb, no takisto celý rok pripravovali svoj najväčší projekt, Safe Step, s ktorým zabodovali na súťaži. „Firma sa založí v septembri a funguje väčšinou do 15. mája. Študenti takto majú možnosť prejsť všetkými etapami, ktorými firma za rok prejde v rátane podávania daňového priznania. Firma sa na konci roka zlikviduje a skončí. V septembri si zase nový tím žiakov vytvorí novú firmu a prinesie nové nápady. Školskú firmu musí tím v máji zlikvidovať, ale ak zostane nápad, na ktorom sa dá ďalej pracovať, tím si môže založiť novú firmu, ktorá už bude reálne fungovať,“ predstavila projekt profesorka Jana Vodarčíkova, ktorá študentov na hodine viedla.

Foto
Vedenie študentskej firmy Ala rasi sa teší z výhry na celoslovenskej súťaži Ja Firma roka 2018

Hlavným projektom, na ktorom študenti z gymnázia Trebišovská celý rok pracovali, je vynález „Safe step“ Technológia Safe Step má dopomôcť k zlepšeniu viditeľnosti chodcov na priechodoch a znižuje riziko kolízií. „Na protiľahlých rohoch priechodu pre chodcov sa na chodníku nachádzajú stĺpiky, ktoré majú po obvode LED diódy. Na oboch stĺpoch sa nachádzajú pohybové snímače, ktoré sú zodpovedné za detekciu chodca, ktorý vstupuje na priechod pre chodcov. Ak chodec svojim pohybom preruší signál medzi stĺpmi, LED diódy sa zapnú a začnú svietiť oranžovým respektíve červeným svetlom. Keď chodec cez priechod prejde, diódy zmenia farbu na zelenú a dajú tak vodičom najavo, že priechod je prázdny,“ predstavil vynález Alex Melichár, ktorý vo firme zastupoval pozíciu viceprezidenta marketingu. Študenti upozornili, že ich vynález nemá slúžiť ako semafor a má čisto informatívnu funkciu. Jeho cieľom nie je korigovať dopravu, len poukázať na okolnosť, že sa na priechode alebo v jeho blízkosti niekto nachádza.

Nápad na vynález sa zrodil počas brainstormingu na hodine. Svoju rolu zohral podľa študentov aj neprehľadný priechod pre chodcov v blízkosti školy. Pri výbere projektu, na ktorom chcú pracovať im poslúžila aj štatistika ministerstva vnútra, podľa ktorej dôjde ročne k 500 nehodám na zle osvetlených priechodoch pre chodcov. „V spolupráci s Technickou Univerzitou v Košiach sme vytvorili prototyp, ktorý sme odprezentovali na súťaži. Momentálne pracujeme na implementovaní vynálezu na slovenské cesty,“ dodal prezident študentskej firmy Marcel Budaj. Produkt sa momentálne nedá sériovo zaradiť do dopravy, pretože nie je certifikovaný. Mladí podnikatelia ale aj na tomto kroku usilovne pracujú a ich víziou je, aby sa Safe Step sériovo vyrábal a využíval nielen na Slovensku.

Foto
Safe step na priechode pre chodcov

Študenti si vo firme Ala rasi vyskúšali, aké to je, viesť skutočnú firmu a prešli si rôznymi udalosťami, ktoré k tomu patria. Počas roka sa na škole potrebovali zviditeľniť, čo docielili produktmi a podujatiami. „Organizovali sme vianočný bufet, pomáhali sme s organizáciou imatrikulácií na škole, našou najväčšou akciou bola Vianočná burza. Každá trieda mala stánok, v ktorom ponúkala rôzne predmety ručnej výroby, knihy a čokoľvek, čo bolo vhodné na predaj. Akcia bola primárne určená pre žiakov školy, ale vďaka dobrej propagácii sme pritiahli aj ľudí mimo školy. Takto sa nám podarilo vyzbierať čiastku 1 500 eur, ktorú sme venovali oddeleniu detskej onkológie v Košiciach,“ popísal aktivity firmy Kristán Tomčo, viceprezident pre financie.

Firmu Ala rasi čaká likvidácia, no mladí študenti chú svoj projekt dotiahnuť ďalej. Sú si vedomí toho, že konkurencia na medzinárodnej súťaži v Srbsku bude obrovská no nestrácajú vieru a radi by súťaž vyhrali.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre