Sekerov Dallas vyrovnal presilovkový rekord, Bäckström prekonal Bondru

SvetŠport

Hokejisti Dallasu v zostave so slovenským obrancom Andrejom Sekerom zvíťazili v zápase zámorskej NHL v noci na pondelok na domácom ľade nad Nashvillom 3:2. Sekera odohral takmer 18 minút, zablokoval tri strely a pripísal si dva hity.

Richard Pánik v súboji s Jokiharjum z Buffala / TASR

Vlaňajšiemu finalistovi pomohol k triumfu 36-ročný veterán Joe Pavelski gólom a dvomi asistenciami. Ako najstarší hráč v ligovej histórii zaznamenal tri a viac bodov v každom z prvých dvoch zápasov svojho tímu v sezóne. Bilanciu 1+2 mal aj jeho spoluhráč Roope Hintz. Stars majú na konte dve výhry a s celkovým počtom ôsmich presilovkových gólov v prvých dvoch dueloch sezóny vyrovnali rekord NHL Pittsburghu (1995/1996) a Detroitu (1942/1943). "Je fajn, keď vám to tam padá. Len aby nám to vydržalo. Myslím si, že nám to zatiaľ celkom ide," povedal pre nhl.com Pavelski.

Washington so slovenským duom Zdeno Chára - Richard Pánik prehral s Buffalom 3:4 po samostatných nájazdoch. Jediným úspešným exekútorom v rozstrele bol Jack Eichel, ktorý si v riadnom hracom čase pripísal asistenciu. Sabres vrátili súperovi nájazdovú prehru 3:4 z piatkového duelu. Švédsky center Nicklas Bäckström zaznamenal za domácich gól a asistenciu. Odohral 962. zápas v drese Capitals v základnej časti NHL, čím sa dostal na tretie miesto historických klubových tabuliek, keď prekonal zápis Petra Bondru (961 stretnutí). Niekdajší kanonier Washingtonu na sociálnej sieti zagratuloval Bäckströmovi k jeho méte. "Blahoželám, Nick! Prajem ti mnohé ďalšie úspechy v drese Capitals, nech sa ti ďalej darí," napísal bývalý slovenský reprezentant na Twitteri. Bäckströmovi chýba už len 22 zápasov, aby sa na druhom mieste klubového poradia vyrovnal krajanovi Callemu Johanssonovi, na čele štatistiky je súčasný kapitán tímu Alexander Ovečkin (1156). Ruský ostrostrelec spoločne s krajanmi Jevgenijom Kuznecovom, Dmitrijom Orlovom a Iľjom Samsonovom vynechali už tretí zápas po tom, čo porušili karanténu v súvislosti s covid-ovým protokolom. Chára, ktorý sa posunul z tretej obrannej dvojice do druhej, odohral takmer 23 minút a zaknihoval jeden plusový bod aj dve trestné minúty. Pánik strávil na ľade takmer 12 minút, dvakrát vystrelil na bránku "šablí" a rozdal štyri hity.

Zdeno Chára a jeho spoluhráči Justin Schultz, Nic Dowd a Garnet Hathaway sa tešia po strelení gólu / TASR

Pittsburgh zdolal doma New York Rangers 3:2 vďaka víťaznému gólu Jakea Guentzela necelé dve minúty pred koncom tretej tretiny, bol pre neho v profilige jubilejný 100. v kariére. O triumfe Edmontonu vo Winnipegu 4:3 rozhodol strelou z prvej v poslednej sekunde riadnej hracej doby nemecký útočník Leon Draisaitl.

Chicago pokorilo Detroit 6:2, pričom štyri góly Blackhawks padli z hokejok švajčiarskych útočníkov. Jeden dal Philipp Kurashev a hetrikom sa blysol ďalší nováčik Pius Suter, pre ktorého to boli prvé tri góly v profiligovej kariére. Dvadsaťštyriročný center si otvoril strelecký účet v NHL v 5. minúte, druhý gól pridal o päť minút neskôr a hetrik skompletizoval v 13. minúte tretej tretiny. "Bol som vyhecovaný, nabudený. Keď strelíte dva góly, uvedomujete si, čo bude znamenať ten ďalší. Bol som šťastný, že to nakoniec vyšlo," tešil sa Suter. "Som nadšený, že som konečne strelil prvý gól. Po ňom to už bolo pre mňa ľahšie. Mal som nejaké šance a na konci mi to tam padlo aj tretíkrát. Bol to skvelý pocit, dodalo mi to sebavedomie," vyznal sa Suter, ktorý vlani v lete podpísal s Blackhawks ročnú zmluvu. Stal sa od roku 1933 prvým hráčom Blackhawks, ktorý strelil svoje prvé tri góly NHL v jedinom zápase, pred 88 rokmi to dokázal Bill Kendall. Za uplynulých 30 rokov to dokázali v celej súťaži iba desiati hráči.

CHICAGO BLACKHAWKS - DETROIT RED WINGS 6:2 (2:0, 1:1, 3:1)
      Góly: 5. P. Suter (de Haan, P. Kane), 10. P. Suter (Janmark, Kubalík), 38. Murphy, 41. Janmark (P. Kane, Murphy), 53. P. Suter (DeBrincat, Keith), 56. Kurashev – 21. Bertuzzi (Larkin, Hronek), 52. Bertuzzi (Ryan, Hronek). Brankári: Lankinen - Bernier, strely na bránku: 35:27.

WASHINGTON CAPITALS - BUFFALO SABRES 3:4 pp a sn (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0, 0:1)
      Góly: 7. Schultz, 32. Oshie (Schultz, Bäckström), 50. Bäckström (Vrána, Carlson) – 31. C. Miller (Ristolainen, Mittelstadt), 34. Olofsson (Reinhart, Eichel), 48. Staal (Ristolainen, C. Miller), rozh. nájazd Eichel. Brankári: Vaněček - Ullmark, strely na bránku: 31:48.

ARIZONA COYOTES - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
      Gól: 60. W. Karlsson (Marchessault, Tuch). Brankári: Kuemper - Fleury, strely na bránku: 16:27.

CALGARY FLAMES - TORONTO MAPLE LEAFS 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
      Góly: 33. Monahan (Hanifin, Gaudreau), 47. Tkachuk (E. Lindholm, R. Andersson) – 8. Muzzin (Marner, Rielly), 40. Simmonds (Marner, Rielly), 43. Matthews (Spezza, Rielly). Brankári: Markström - Campbell, strely na bránku: 33:32.

NEW JERSEY DEVILS - NEW YORK ISLANDERS 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
      Góly: 17. Hughes (T. Smith, Palmieri), 19. Zacha (Gusev, T. Smith). Brankári: Wedgewood - Sorokin, strely na bránku: 24:28.

PITTSBURGH PENGUINS - NEW YORK RANGERS 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
      Góly: 32. Rust (Crosby), 43. McCann, 59. Guentzel (Letang, Crosby) – 17. Blackwell (Fox, Howden), 38. R. Strome (Trouba, Panarin). Brankári: Jarry - Šesťorkin, strely na bránku: 19:26.

ANAHEIM DUCKS - COLORADO AVALANCHE 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
      Góly: 1. Silfverberg (Henrique), 30. Rakell (Getzlaf, Larsson), 59. H. Lindholm (Rowney, Grant) – 55. Rantanen (MacKinnon). Brankári: Gibson - Grubauer, strely na bránku: 15:33.

MINNESOTA WILD - SAN JOSE SHARKS 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)
      Góly: 5. Parise (Kaprizov), 37. Bjugstad (Spurgeon, R. Suter), 48. Fiala (R. Suter, Parise) – 20. Donato (Labanc, E. Karlsson), 27. E. Kane (Meier, Donato), 29. Gregor (Ferraro), 59. Burns (Hertl), 60. Nieto. Brankári: Kähkönen - Jones, strely na bránku: 29:36.

ST. LOUIS BLUES - LOS ANGELES KINGS 3:6 (1:2, 0:3, 2:1)
      Góly: 15. Schenn (Kyrou, Schwartz), 47. Schenn (Parayko, Perron), 47. O'Reilly (Kyrou) – 19. Iafallo (Kempe, Kopitar), 19. Grundström (Moore), 27. Vilardi (Brown), 29. Kopitar (Kempe, Clague), 38. L. Andersson (Kopitar, Roy), 60. Doughty. Brankári: Husso - Quick, strely na bránku: 31:35.

DALLAS STARS - NASHVILLE PREDATORS 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
      Góly: 15. Gurianov (Pavelski, Hintz), 27. Hintz (Pavelski, Chudobin), 45. Pavelski (Hintz, Klingberg) – 35. Forsberg (Arvidsson, Johansen), 50. Granlund (Arvidsson). Brankári: Chudobin - Saros, strely na bránku: 22:17.

WINNIPEG JETS - EDMONTON OILERS 3:4 (1:0, 0:2, 2:2)
      Góly: 11. Lowry (Perreault, Appleton), 54. Ehlers (Šťastný, Copp), 56. Wheeler (Scheifele, Morrissey) – 21. Nugent-Hopkins (McDavid, Puljujärvi), 35. Turris (Kassian, Neal), 57. Yamamoto (McDavid, Draisaitl), 60. Draisaitl (McDavid, Nurse). Brankári: Brossoit - Koskinen, strely na bránku: 38:38.