Severná Kórea sa bude snažiť vyriešiť problém s denuklerizáciou

SvetSpravodajstvo

Kim verí, že jeho druhé stretnutie s Trumpom prinesie pozitívne výsledky.

Severokórejský vodca Kim Čong-un opätovne potvrdil svoj záväzok k denuklearizácii Kórejského polostrova. Zároveň sľúbil, že sa bude snažiť o to, aby jeho druhé stretnutie s americkým prezidentom Donaldom Trumpom prinieslo pozitívne výsledky. Kim sa v utorok (8.1.) stretol v Pekingu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Severokórejský vodca pricestoval do Číny vlakom na niekoľkodňovú zahraničnú cestu, pričom to bola jeho štvrtá návšteva za približne desať mesiacov.

Foto
Kim Čong-un a Si Ťin-pching / TASR

„KĽDR bude aj naďalej zastávať stanovisko o denuklearizácii a vyriešení záležitosti Kórejského polostrova prostredníctvom dialógu a konzultácie a bude sa usilovať, aby druhý summit medzi lídrami KĽDR a USA viedol k výsledkom, ktoré medzinárodne spoločenstvo uvíta,“ vyhlásil Kim, pričom dodal, že sa znepokojuje nad zablokovaním, ku ktorému došlo v procese zlepšovania vzťahov medzi USA a KĽDR a v rokovaniach o denuklearizácii. Aj naďalej však zostáva nezmenený základný postoj Pchjongjangu k hľadaniu mierového riešenia prostredníctvom dialógu.

Si Ťin-pching uviedol, že sa naskytla zriedkavá historická príležitosť na politické riešenie otázky Kórejského polostrova a zároveň dodal, že vlani došlo k veľkému pokroku v snahe dosiahnuť politické riešenie, k čomu prispeli aj Čína, Severná Kórea a iné krajiny, pričom medzinárodné spoločenstvo očakáva pokračovanie dialógu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre