Situácia s diviakmi na Ťahanovciach je opäť vážna

KošiceSpravodajstvo

Samospráva žiada o povolenie na ďalší hon a lov.

Mestská časť Košice - Sídlisko Ťahanovce už dlhodobo rieši problém s diviakmi, ktoré sa pohybujú medzi obytnými domami a na verejnom priestranstve. Situácia s výskytom diviačej zveri je podľa vedenia samosprávy opäť vážna. Z tohto dôvodu sa mestská časť rozhodla žiadať o povolenie na ďalší hon a lov.

Diviaky sa po sídlisku pohybujú aj počas dňa, a to dokonca na miestach v tesnej blízkosti komunikácií. Diviačie matky vyvádzajú mláďatá a dá sa predpokladať, že môžu zaútočiť aj na človeka najmä na miestach, kde by sa ich výskyt vôbec neočakával. „Mestská časť sa z týchto dôvodov naliehavo obrátila na pozemkový a lesný odbor okresného úradu so žiadosťou o opatrenia a vydanie nariadení smerujúcich k výraznej a účinnej regulácii celkového počtu diviačej zveri a obmedzenia ich pohybu na nepoľovných plochách mestskej časti. A to v záujme ochrany života a zdravia obyvateľov v podobnom rozsahu a za podmienok, ako boli vo februári,“ informovala samospráva.

Foto
Ilustračná fotografia / TV KOŠICE

Ako uviedla prednostka miestneho úradu Beáta Zemková, vo februári sa podarilo uloviť dvanásť diviakov, pričom hon sa už viackrát uskutočnil aj v minulosti: „Vzhľadom na opätovne zhoršujúcu sa situáciu prichádzajú neustále podnety na výskyt diviakov a mestská časť vyvíja maximálne úsilie na jej riešenie.“ Samospráva okrem povolenia hľadá aj iné možnosti v spolupráci s poľovníckym združením Lovena.

Diviaky sa vyskytujú predovšetkým v dolnej časti sídliska, a to v úrovni Americkej triedy - pri čerpacej stanici, pod Ťahanovským lesom v úrovni Čínskej, Pekinskej a Hanojskej ulice. Ich pohyb bol zaznamenaný aj na Viedenskej, Berlínskej či Bruselskej ulici. Mestská časť sa nachádza v blízkosti lesa a krovín, ktoré sú miestom zdržiavania sa diviakov. Zemková tvrdí, že dôvodom, prečo sa pohybujú aj v zaľudnenej oblasti, je pravdepodobne nedostatok potravy.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre