Školáci by sa mohli od 7. decembra vrátiť do lavíc

SlovenskoKoronavírus

Žiaci a ich rodičia by sa mali pravidelne testovať.

Premiér Igor Matovič po stredajšom (25.11.) rokovaní ústredného krízového štábu vyhlásil, že deti by sa mohli od 7. decembra vrátiť do škôl. Minister školstva Branislav Gröhling má do pondelka 30. novembra predstaviť riešenie, ako by sa mali školy otvoriť tak, aby to zahrňovalo pravidelné pretestovanie žiakov a ich rodičov.

„Bude na ministrovi školstva v spolupráci s vedením Únie miest Slovenska a Združením miest a obcí Slovenska, teda samosprávami a zriaďovateľmi, aby prišli s konkrétnym plánom pravidelného pretestovania žiakov a ich rodičov tak, aby sme deti mohli prezenčne pustiť do škôl čím skôr,“ uviedol Matovič s tým, že systém by mohol následne fungovať aj v ďalších mesiacoch.

Podľa premiéra je to návrat k plánu komunitného testovania. Napriek tomu verí, že sa nájde riešenie, ktoré umožní deťom prezenčné vzdelávanie dva týždne pred vianočnými prázdninami.

„Takýto systém komunitného testovania, kde si škola ako komunita zabezpečuje odberné miesto, je udržateľný systém, ktorý nám dovolí prežiť aj ťažkú zimu, ktorá nás čaká, tak, aby sme deťom neupierali vzdelanie,“ povedal Matovič.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Na to, aby nedošlo k ohrozeniu rodín žiakov, je dôležité pravidelné pretestovanie. Jedným z návrhov je, aby školy v najrizikovejších regiónoch raz za týždeň zabezpečili testovanie žiakov, rodičov a svojich zamestnancov. V stredne rizikových regiónoch by sa testovalo napríklad každé dva týždne a v najmenej rizikových raz za tri týždne.

Odoberanie vzoriek na PCR testovanie by sa mohlo realizovať aj kloktaním. V prípade, ak by sa v triede potvrdil pozitívny prípad, všetci by sa pretestovali antigénovými testami. Náklady na testovanie by hradil štát, ale organizačne ho musia zabezpečiť školy a zriaďovatelia.

Žiaci druhého stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Online výučbu majú aj stredoškoláci, pričom vysokoškoláci sa budú učiť dištančne do konca zimného semestra. Výnimku majú len žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl, ktorí sa vzdelávajú prezenčne. V školách sa učia aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia, ale v malých skupinách, konkrétne maximálne päť žiakov a jeden pedagóg.

 

Zdroj: TASR



 
 

Komentáre