Slováci už so stopercentnou istotou postupu na ME vďaka vývoju v Kišiňove

SlovenskoŠport

C-skupina: Moldavsko - Island 3:0 (17, 18, 11).

Postup slovenských volejbalových reprezentantov na tohtoročné majstrovstvá Európy (12. - 29. septembra 2019) je spečatený. Zostávajúcu "stotinku percenta" k absolútnej istote dal Slovákom vývoj nedeľňajšieho stretnutia ich C-skupiny kvalifikácie v Kišiňove, domáci Moldavci po II. sete viedli nad Islanďanmi 2:0, napokon zvíťazili jednoznačne 3:0 (17, 18, 11). Bodový zisk hostiteľa v tomto zápase znamená, že Island obsadí v "céčku" poslednú 4. priečku a v tejto súvislosti Slováci už nemôžu klesnúť mimo postupových pozícií.

Slovenskí volejbalisti sa v sobotu v Nitre víťazstvom 3:0 (21, 22, 20) nad Čiernohorcami vyšvihli na čelo C-skupiny, na konte majú štyri výhry, jednu prehru a 12 bodov. Zverenci Andreja Kravárika v stredu (9. 1. o 21.00 h SEČ) uzavrú kvalifikačné boje súbojom v Kópavogure na palubovke Islandu, ktorý v rámci kvalifikácie dosiaľ nezískal ani set. Slováci na ME nechýbali od roku 2007, na tomto fóre sa predstavia po siedmy raz za sebou a celkovo desiatykrát.

Radosť Slovenska po vyhratom zápase C-skupiny / TASR

Na majstrovstvách Európy 2019 vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Slovinsku bude účinkovať 24 krajín, teda rekordný počet. Z kvalifikácie postúpia na šampionát víťazi siedmich skupín a pätica s najlepšou bilanciou z druhých priečok. Keďže dve skupiny sú iba trojčlenné, v konečnom hodnotení "druhých" sa nebudú brať do úvahy výsledky proti tímom, ktoré skončia na posledných miestach v štvorčlenných skupinách.

Žreb európskeho šampionátu sa uskutoční v stredu 16. januára v Bruseli, vzniknú štyri šesťčlenné skupiny. Po úvodných dvoch z piatich súbojov nedeľňajšieho programu v rámci 5. kola kvalifikácie má istotu účasti 18 krajín, v kvalifikácii zatiaľ rozdali 6 z 12 miesteniek. Počas prvého januárového víkendu si právo štartu na ME vedno so Slovákmi zaistili Fíni a Ukrajinci, v nedeľu ešte môžu na zoznam pribudnúť ďalšie krajiny.