Slováci v zahraničí: O budúcnosti krajiny v parlamentných voľbách rozhodnú aj Daniel z Brazílie či Eva z Japonska

SlovenskoArchívParlamentné voľby 2020

O voľbu zo zahraničia zatiaľ požiadalo vyše 30-tisíc občanov.

Slováci žijúci v zahraničí môžu do piatka 10. januára požiadať o voľbu poštou. Žiadosť je možné podať aj elektronicky. Voliť poštou môžu plnoletí občania Slovenskej republiky bez trvalého pobytu na Slovensku, ale aj občania s trvalým pobytom na Slovensku, ktorí v čase volieb nebudú v krajine. O voľbu zo zahraničia zatiaľ požiadalo vyše 30-tisíc občanov. Ako informoval rezort vnútra, tento počet je výrazne vyšší v porovnaní s predchádzajúcimi parlamentnými voľbami.

Volič s trvalým pobytom na Slovensku musí poslať žiadosť o voľbu poštou obci, kde má trvalý pobyt. Je možné tak urobiť aj elektronicky, a to zaslaním emailu na adresu pre elektronické podanie žiadosti, ktorú obec uverejnila na svojom webe alebo úradnej tabuli. Volič bez trvalého pobytu na Slovensku musí žiadosť v listinnej podobe doručiť na adresu odboru volieb, referenda a politických strán rezortu vnútra. Elektronickú žiadosť treba posielať na emailovú adresu volby@minv.sk.

Foto
Slováci budú voliť z celého sveta / Google Maps - Voľby 2020

V prípade správne zaslanej žiadosti, voličovi bude najneskôr 35 dní pred voľbami na adresu miesta pobytu v cudzine doručená úradne opečiatkovaná obálka, hlasovacie lístky, návratná obálka označená heslom VOĽBA POŠTOU - ELECTION BY MAIL s predpísanými adresami a poučenie o spôsobe hlasovania. Obálka s odovzdaným hlasovacím lístkom musí byť na Slovensko doručená najneskôr do 28. februára. Z tohto dôvodu si voľbu poštou netreba nechávať na poslednú chvíľu.

Parlamentné voľby sa na Slovensku uskutočnia 29. februára, pričom o hlasy voličov sa uchádza 25 politických subjektov. Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky budú stáť viac ako 12,6 milióna eur. K volebným urnám môžu pristúpiť viac ako štyri milióny oprávnených voličov.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre