Slovenky nepostúpili do svetovej skupiny, v Bielorusku prehrali 2:3

EurópaŠport

Slovenské tenistky nepostúpili do svetovej skupiny Pohára federácie.

V baráži o účasť medzi elitnou osmičkou prehrali v Minsku s domácim Bieloruskom 2:3. O všetkom rozhodla až záverečná štvorhra, v ktorej pár Vera Lapková, Lidia Morozovová zdolal tandem Viktória Kužmová, Anna Karolína Schmiedlová 6:3, 6:4. Bielorusky odplatili Slovenkám prehru 0:4 z antuky Slávie STU Bratislava z roku 2004.

Kužmová so Schmiedlovou mali v treťom geme pri podaní Lapkovej k dispozícii dva brejkbaly. Bielorusky ich však odvrátili a v ďalších minútach mali navrch. Za stavu 2:2 prelomili podanie Kužmovej a po ďalšom brejku v deviatom geme získali prvý set vo svoj prospech. Morozovová potvrdzovala svoje deblové kvality. Výborne podávala, bola istá od základnej čiary a nekompromisná na sieti. Na začiatku druhého dejstva Lapková i Morozovová zaváhali na podané a Slovenky išli do vedenia 4:2. Bielorusky, vlaňajšie finalistky Fed Cupu, však potom získali štyri gemy v rade a udržali sa medzi elitou.

Na snímke slovenské tenistky, zľava Anna Karolína Schmiedlová a Viktória Kužmová / TASR

Kužmová podala v Minsku heroický výkon, vo dvojhrách získala dva body, no na triumf nad domácimi favoritkami to nestačilo. Lapková s Morozovovou mali po premenenom mečbale obrovskú radosť. „Dokázali sme sa vyrovnať s tlakom a získať bod, ktorý znamená záchranu vo svetovej skupine. V druhom sete sme za stavu 2:4 zlepšili returny, pridali sme na agresivite, čo bol kľúč k úspechu," povedala v prvom interview Morozovová, najlepšia hráčka na dvorci.

Na snímke smutná slovenská lavička po prehre vo štvorhre s bieloruskou dvojicou Lidia Morozovová a Vera Lapková / TASR

Výsledok víkendového stretnutia play-off o svetovú skupinu Pohára federácie 2019 tenisových reprezentačných družstiev žien:

BIELORUSKO - SLOVENSKO 3:2
(Minsk, tvrdý povrch Rebound Ace Synpave v hale Čižovka)

Štvorhra:
Vera Lapková, Lidija Morozovová - Viktória Kužmová, Karolína Schmiedlová 6:3, 6:4 za 77 minút

Zdroj: TASR / SITA