Slovenky prehrali v Taliansku, Suja: "Boli nad naše sily"

SlovenskoŠport

Slovenské basketbalistky nevyužili v kvalifikácii majstrovstiev Európy 2023 možnosť dostať sa na prvé miesto v H-skupine. V priamom súboji o post lídra prehrali na palubovke favorizovaného Talianska 60:81. Domáce si udržali stopercentnú bilanciu a v predstihu si vybojovali miesto na finálovom turnaji.

Slovenské basketbalistky bohužiaľ neprekvapili / foto fiba basket

Zverenky trénera Juraja Suju budú bojovať o postup na ME z tabuľky tímov z druhých priečok jednotlivých skupín. Po novembrovom asociačnom termíne majú na konte zhodne 2 víťazstvá a 2 prehry. Kvalifikáciu zakončia vo februári 2023 dvoma domácimi stretnutiami, so Švajčiarskom (9. februára) a Luxemburskom (12. februára).

Kvalifikácia ME 2023 – H-skupina:
      Taliansko – Slovensko 81:60 (42:24)
      Najviac bodov Talianska: Veronová 16, Keysová 14, Spreaficová 9 - zostava a body SR: Jakubcová a Wrzesiński po 12, Mištinová a Oroszová po 6, Buknová 0 (Páleníková 16, Dudášová 5, Stašová 3, Martišková, Moravčíková a Remenárová 0)
      TH: 10/7 – 8/4, Fauly: 13 - 18, Trojky: 10 - 12, Štvrtiny: 19:9, 23:15, 24:18, 15:18, Rozhodovali: Župančič (Slov.), Jurčevič (Chor.), Lapanovičová (Slov.)

Slovenky sa v úvode nezľakli lídra skupiny, nastúpili s oveľa lepšou koncentráciou a defenzívou, ale postupne sa rozbiehal taliansky ofenzívny vlak. Obrane  výberu SR robila problémy najmä Veronová a keď sa k tomu pridalo zastavenie ofenzívnej produkcie, tak domáci tím veľmi rýchlo získal komfortný náskok. Ten sa do konca prvej štvrtiny zastavil na 10 bodoch – 19:9. Chyby na slovenskej strane sa začali kopiť a sebavedomo hrajúce Taliansko ich tvrdo trestalo. Rozdiel začal narastať, domáce hráčky získavali kontrolu nad zápasom a dianím na palubovku. Zo Sloveniek opadol mierny tlak, ale len v krátkych úsekoch dokázali pritlačiť súpera. Na prestávku išli s 18-bodovým mankom – 24:42.
      Tretia štvrtina bola z pohľadu vývoja vyrovnanejšia, bodový rozdiel medzi tímami sa dlho výrazne nemenil. Slovenský tím sa snažil urobiť niečo s negatívnym vývojom zápasu, drobnými krokmi sťahoval manko. Keď však potreboval domáci kolektív zabrať, tak to v správnej chvíli dokázal. Ukázalo sa to aj na skóre po tretej časti – 66:42. Hneď v úvode záverečnej časti sa Taliansko dostalo už do 30-bodového vedenia. Od tohto momentu sa stretnutie už iba dohrávalo a na slovenskej strane dostali napokon priestor takmer všetky hráčky na súpiske.

Juraj Suja, tréner SR: "Talianky boli určite o tých 20 bodov lepšie. Ukázali, že majú obrovskú kvalitu, postavili najsilnejší tím. Všetko sú to v podstate skoro euroligové hráčky. Rýchlosť, s akou hrali, energia a agresivita, to bolo naozaj nad naše sily. Určite sme aj my mohli urobiť viac, hlavne v prvom polčase, v obrannej fáze. Mohli sme súpera trochu viac vytrápiť a možno mohol byť výsledok lepší. Som rád, že sme hrali do konca a stiahli sme z 30-bodového rozdielu aspoň na tých 21."