Slovenskí zástupcovia bez triumfu, najlepšiu pozíciu pred odvetou má DAC

SlovenskoŠport

V úvodných zápasoch prvého predkola Európskej ligy UEFA sa nepodarilo zvíťaziť ani jednému z trojice slovenských zástupcov. Spartak Trnava aj MFK Ružomberok navyše musia v odvete doťahovať dvojgólové manko. Najlepšie je na tom FK DAC 1904 Dunajská Streda, ktorý v prvom dueli remizoval s Cracoviou Krakov 1:1. Druhé súboje sú naplánované na štvrtok 18. júla.

Hráči Dunajskej Stredy nezačali pred domácimi tribúnami najlepšie. Podľa ich kormidelníka Petra Hyballu mali voči súperovi prílišný rešpekt a nedokázali si vytvoriť šance. V drese Dunajskej Stredy debutoval obranca Dominik Kružliak, ktorý však v 40. minúte nešťastne tečoval strelu Pelleho van Amersfoorta do vlastnej brány. Odpoveď domácich prišla už o štyri minúty neskôr, keď na 1:1 vyrovnával Marko Divkovič. „Musíme zostať pozitívni, mali sme šance na víťazný gól. Chcelo to trochu šťastia, aby nás v šestnástke trafila nejaká lopta. Je to stále 50 na 50," komentoval stopér Ľubomír Šatka. Pre 23-ročného rodáka z Ilavy bola remízový duel s Cracoviou posledným za DAC.

Radosť hráčov Dunajskej Stredy / TASR

V budúcotýždňovej odvete musia Dunajskostredčania skórovať, v opačnom prípade sa ich púť v predkolách Euroligy končí. Tréner Hyballa svojim zverencom verí, no na trávniku poľskej Cracovie musia hrať s väčším sebavedomím. „Musíme zahodiť zbytočný rešpekt a obavy z Európskej ligy. Po dnešnom zápase som hrdý na môj tím. Výkon z posledných tridsiatich minút bol taký, aký si predstavujem," pochvaľoval si nemecký kouč. Strelám Dunajskej Stredy čelil v bráne päťnásobného poľského šampióna Slovák Michal Peškovič. „Návrat na Slovensko bol pre mňa emotívny, užil som si ho. Zápas bol z našej strany dobrý, výsledok 1:1 nám dáva nádej do odvety," uviedol skúsený 37-ročný gólman. FK DAC 1904 Dunajská Streda sa ocitol v rovnakej situácii ako pred rokom. Vtedy v rámci prvého predkola remizoval s Dinamom Tbilisi doma 1:1, v Gruzínsku následne vyhral 2:1 a radoval sa z postupu.

Káder Trnavy aj s čerstvými posilami podľahol druhému súperovi za šesť dní

Víťaz Slovenského pohára Spartak Trnava zahájil kvalifikačnú fázu EL opäť proti zástupcovi z Bosny a Hercegoviny. Cez Zrinjski Mostar postúpil pred rokom po skóre 2:1. V úvodnom zápase tohtoročnej edície zavítal Spartak na domovský stánok tímu Radnik Bijeljina. Bosniansky celok bol nad sily Spartaka, keď brankár domácich čelil iba dvom strelám a navyše zásluhou Nedima Mekiča a Velibora Djuriča dvakrát mieril presne do brány Trnavy. Druhý menovaný sa mohol z gólu radovať ešte raz, no v 76. minúte mu príležitosť včasným vybehnutím zmaril Dobrivoj Rusov. „Prehrali sme, lebo Radnik bol agresívnejší. Vytvoril si tri šance a dal dva góly. Zaplatili sme za to, že hráčom chýbajú skúsenosti," zhodnotil portugalský kouč Spartaka Trnava Ricardo Chéu.

"Andeli" tak vo štvrtok zaknihovali už svoju druhú prehru v priebehu šiestich dní. Proti Radniku mali príležitosť odčiniť prehru zo súboja o Československý superpohár, v ktorom nestačili na pražskú Slaviu (0:3). Ich výsledky značne ovplyvňuje aj rozsiahla obmena kádra. Zo štvrtkovej zostavy si vlaňajší cenný triumf nad Anderlechtom Brusel v minulej sezóne EL pamätajú len dvaja hráči (Dangubič, Rusov). Víťazstvo nad Spartakom Trnava bol pre Radnik Bijeljina vôbec prvé v pohárovej Európe. Napriek úvodnému nezdaru Trnavčania neskladajú zbrane. „Sme iba v polčase a v odvete urobíme všetko pre to, aby sme tento dvojzápas otočili v náš prospech," skonštatoval Chéu. „Nohami pri zemi“ je aj tréner víťazného tímu Mladen Žižovič. „O postupe ešte nie je rozhodnuté. Čaká nás odveta v Trnave, kde domácich budú hnať dopredu výborní fanúšikovia.“

Ružomberok na domácom trávniku opäť bez gólu

Po ročnej pauze sa v bojoch o skupinovú fázu Európskej ligy objavil aj MFK Ružomberok. Z tria slovenských zástupcov má však pred odvetou najťažšiu úlohu. Na pôde Levski Sofia musí doťahovať dvojgólový náskok. Pod Čebraťom totiž prehral 0:2. Trojročné čakanie na domáci gól v pohárovej Európe mohol prelomiť v štrnástej minúte Tihomir Kostadinov, ktorý sa však ocitol v ofsajde. Aj napriek hernej prevahe inkasovali Ružomberčania. O vedúci gól hostí sa postaral hlavičkou Mariani.

Krátko po zmene strán lovil mladý brankár „ruže“ Krajčírik loptu zo siete druhýkrát. V 51. minúte stanovil konečný výsledok Paulinho. „Gól na 0:2 bol pre chalanov knokaut. Dvadsať minút nás súper nepustil do ničoho. Využil svoju kvalitu a skúsenosti. Bol lepší,“ povedal tréner Ján Haspra, ktorý sa Ružomberku upísal v júni 2019. O kontaktný gól sa mohol postarať 86. minúte Hašek, ale strelu umiestnil len and brvno hosťujúcej bránky. „Skúsenosti, ktoré sme dnes získali, nám snáď do budúcnosti pomôžu,“ zakončil hodnotenie štvrtkovej slovensko-bulharskej konfrontácie tréner Haspra.