Aktualizované: 16.20 hod.
Slovenská národná strana (SNS) na septembrovej parlamentnej schôdzi navrhne zníženie platu prezidenta Petra Pellegriniho o 50 percent. Z 18-tisíc eur by klesol na 9000 eur. Národniari chcú takýmto spôsobom zaviesť spravodlivosť do odmeňovania ústavných činiteľov a tiež dosiahnuť, aby plat prezidenta bol nižší ako plat premiéra.
„SNS je presvedčená, že najvyšší plat na Slovensku by mal mať premiér a nie prezident,“ uviedla riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.
Národniari argumentujú aj tým, že prezident plní len protokolárne povinnosti a z hľadiska rozsahu práv v zmysle ústavy nemôže mať väčší plat ako premiér. SNS verí, že návrh bude mať podporu naprieč celým politickým spektrom.
Hlava štátu nebude reagovať na iniciatívy predsedu koaličnej SNS Andreja Danka, čo potvrdila hovorkyňa prezidenta Patrícia Medveď Macíková:
„Od predsedu SNS ako člena koalície očakáva prácu pre ľudí a riešenie problémov Slovenska,“ povedala Medveď Macíková, ktorá pripomenula, že Peter Pellegrini poberá plat na základe toho istého zákona ako jeho predchodcovia Andrej Kiska a Zuzana Čaputová.
Hnutie Slovensko podporí návrh SNS. Jeho líder Igor Matovič vyzýva ostatné opozičné subjekty, aby tak tiež urobili:
„Návrh na zníženie platu prezidenta určite podporíme a veríme, že tak urobí celá opozícia na čele s Progresívnym Slovenskom,“ reagoval Matovič, ktorý pripomenul, že hnutie Slovensko v aktuálnom volebnom období viackrát predkladalo návrh na zníženie platov politikov.
Zdroj: TASR