Spišiaci prerušili sériu prehier, Michalovce prehrali pod Urpínom

Hokejová Tipos extraliga pokračovala v utorok kompletným 31. kolom.

Foto
Spišiaci sa konečne tešia z víťazstva / KOŠICE ONLINE

MHk 32 Liptovský Mikuláš - HK Spišská Nová Ves 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
      Góly: 34. Jurík (Kriška, Handlovský) - 12. Štrauch (Kuru, Rauter), 30. Petgrave (Džugan, Tomala), 44. Nieminen (Rapáč), 49. Štrauch (Petgrave). Rozhodovali: D. Konc, J. Konc - Tvrdoň, Jedlička, vylúčení: 2:2 na 2 min, navyše: Salija - Džugan obaja 5+DKZ za bitku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 450 divákov.
      Liptovský Mikuláš: Kozel - Ventelä, Varttinen, Salija, Mezovský, Krempaský, Šepelev, Nemec, Droppa - Kriška, Walega, Handlovský - Paločko, Elo, Jurík - Karpinnen, Uhrík, Haluška - Feherpataky, Juščák, Dunčko
      Spišská Nová Ves: Melicherčík - Petgrave, Malina, Ouellet-Beaudry, Romaňák, Chatrnúch, Ordzovenský, Česánek - Giľák, Salituro, Hamráček - Rapáč, Kuru, Nieminen - Ščurko, Rauter Štrauch - Tomala, Vartovník, Džugan

Už vo 4. minúte trafil hosťujúci obranca Ouellet-Beaudry žrď. Spišská dostala v 11. minúte šancu hrať v početnej výhode a využil to na otvárací gól Štrauch, ku ktorému sa dostal puk pri pravej žrdi. Hostia mohli ísť do dvojgólového vedenia v 13. minúte, ale domáci brankár Kozel si s prečíslením poradil.
      V druhej tretine sa predsa len Spišiaci dostali do vedenia o dva góly, keď sa Petgrave zbavil protihráča a strelou pod hornú žrď úspešne zakončil. Liptáci o niekoľko momentov prežili šancu Romaňáka a podarilo sa im znížiť v 34. minúte. Jurík si poradil s brankárom Melicherčíkom a strelou medzi betóny dal kontaktný gól. Domáci mohli vyrovnať v 37. minúte, strelu Halušku však Melicherčík vyrazil.
      V 44. minúte hostia dali tretí gól, pomohla im k tomu chyba Krempaského v rozohrávke. Zabudol za sebou puk, čo nekompromisne potrestal Nieminen. Liptovský Mikuláš potom v snahe niečo so zápasom urobiť pritlačil, ale nevyhol sa ďalšej defenzívnej chybe. Krempaský opäť zle rozohral, Petgrave puk nahodil na bránku, kde ho tečoval Štrauch najprv len do brankára, ale z dorážky už uspel a druhým gólom v súboji definitívne zlomil odpor Liptákov.

HC´05 Banská Bystrica – HK Dukla Ingema Michalovce 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)
      Góly: 10. Bačík (Melcher, G. Gabor), 19. Melcher (Lamper, Bubela), 25. Melcher (Bačík, Carwell), 32. Šoltés (Berger, G. Gabor), 52. Bdžoch (Šoltés, Berger) – 58. Cameranesi (Erkinjuntti). Rozhodovali: Jobbágy, Žák – Hercog, Bogdaň, vylúčení na 2 min: 3:4, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 673 divákov.
      Banská Bystrica: Weninger – Cardwell, Bačik, Björkung, Ďatelinka, Crevier-Morin, Kostromitin, Bdžoch – Vašaš, G. Gabor, Melcher – Michaud, Berger, Šoltés – Lamper, Bubela, K. Jendroľ – Matej Bača, Sojka, Bodnár – Rákoš
      Michalovce: Vošvrda – Doherty, J. Suja, Pavlin, Macejko, T. Bokroš, Mihálik, Luža – Kukuča, Cameranesi, Regenda – Galbavý, Galamboš, Keränen – Žitný, Erkinjuntti, R. Faith – Przygodzki, Buc, Mašlonka

Úvod duelu bol rozpačitý, chýbali šance, do prvej vážnejšej sa dostala až nová banskobystrická posila Lamper. Navrátilec a odchovanec spod Urpína namieril z pravého kruhu spoza hráča presne, Vošvrda zasiahol plecom. O pár sekúnd to vyskúšal pre zmenu z ľavého kruhu voľný Bača, tentoraz úradovala lapačka brankára Dukly. Skóre sa však v 10. minúte predsa len zmenilo. Po vyhratom buly sa dostal puk na modrú čiaru k Bačíkovi, ktorý prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste – 1:0. Hostia následne ožili, mali niekoľko dobrých príležitostí. V dvoch sa ocitol Przygodski, najprv neuspel z prečíslenia a potom nepokoril Weningera ani z metra. A keďže úspešný nebol ani Cameranesi z protiútoku, prišiel trest. Bystričania sa presadili v 19. minúte počas presilovky, konkrétne z dorážky Melcher – 2:0.
      V strednom dejstve zvýšil na 3:0 Melcher z úniku. Michalovčania mohli kontrovať, lenže Mašlonkov bekhend i Bokrošovu strelu zblízka zneškodnil výborný Weninger. Domáci hrali potom druhú presilovku v zápase a v nej najprv Melcher zakončil voľný z kruhu, hetrik mu prekazil Vošvrda. Ten však napokon kapituloval o niekoľko sekúnd, pretože sa ujala tvrdá rana bez prípravy spoza kruhu v podaní Šoltésa a bolo 4:0. Do prestávky oba tímy ešte nevyužili početné výhody, keď najmä zakončenie hosťujúceho Faitha volalo po góle.
      Tretia tretina sa začala nevyužitou presilovkou Michaloviec. Tie mali aj v ďalších minútach miernu prevahu, ale piaty gól pridali domáci hokejisti. V 52. minúte po dôraze pred bránkou sa k dorážke pri ľavej žŕdke dostal Bdžoch a Vošvrda kapituloval. "Barani" dostali razom krídla a vytvorili si niekoľko príležitostí. V presilovke nesadla dobre strela Melcherovi, presný nebol ani Berger a zblízka sa nepresadil mladý Sojka. Dukla až v závere využila početnú výhodu, v nej najprv Pavlina parádne odstavil betónom Weninger, no napokon kapituloval po strele Cameranesiho.

HK Dukla Trenčín - HC Košice 3:4 (1:0, 1:2, 1:2)
      Góly: 16. Berisha (Tybor, Mahbod), 36. Valach (Honzek), 60. Tybor (Berisha, Valach) - 32. Pereskokov (Mrázik, Paršin), 38. Saucerman (Paršin, Slovák), 52. Saucerman (Mrázik, Slovák), 52. Chovan (Klhůfek, McPherson). Rozhodovali: Fridrich, Snášel – M. Orolín, Stanzel, vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, 925 divákov.
      Trenčín: Valent - Lemcke, Kudla, E. Švec, Crinon, Starosta, Nemčík, Martiška, Krajčovič – Berisha, Mahbod, Tybor – Hudec, Valach, Honzek - Minárik, Paukovček, Bezúch - Krajč, J. Švec, Rehuš
      Košice: Košarišťan - Snuggerud, Saucerman, Cibák, Romančík, Novota, Deyl, Jacko - McPherson, Chovan, Klhůfek - Paršin, Slovák, Pereskokov - Rogoň, Mrázik, Bartánus - Milý, Linet, Lapšanský

Košičania sa potrebovali rehabilitovať za nedeľnú prehru s predposlednými Novými Zámkami, no v prvej tretine sa im to nedarilo. Dukla kvalitne bránila a napádala súpera v jeho obrannom pásme. Pri jednej z takýchto situácii získal puk Tybor, prihral Berishovi a Trenčania v 16. minúte viedli 1:0. Východniarov dostali na koňa presilovky, v zápase v nich dokázali dvakrát vyrovnať. Najprv Pereskokov premenil výhodu piatich proti trom v 32. minúte a o šesť minút neskôr Saucerman skóroval na 2:2. Aj víťazný gól vsietili Košičania v početnej výhode, v 52. minúte druhýkrát v stretnutí rozvlnil sieť Saucerman. Navyše už o 32 sekúnd brankár Dukly Valent vyrazil puk iba na Chovana a ten zvýšil na 4:2. "Vojaci" ešte zabojovali a v power play 31 sekúnd pred koncom znížili zásluhou Tybora na 3:4, no na viac im už neostal čas.

HC Nové Zámky - MHK Zvolen 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)
      Góly: 9. Jackson (Langkow, Šiška), 24. Knižka (Šiška, Farley), 53. Langkow (Hatala, Šišovský) - 3. Saracino (Leskinen, Osterberg), 8. Stupka (Hraško, Jedlička), 33. Saracino (Zuzin), 59. Krieger (Leskinen, Meliško). Rozhodovali: Krajčík, Goga - Jurčiak, D. Konc ml., vylúčenia: 3:6, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 932 divákov.
      Nové Zámky: Lackovič - Knižka, Bull, Hatala, Meszároš, Ligas, Holenda – Jackson, Šiška, Farley - Števuliak, Langkow, Šišovský - Myšiak, Barto, Ahlholm -  Tóth, Ondrušek, Ferenyi
      Zvolen: Trenčan - Hain, Kotvan, Diakov, Meliško, Kubka, Hraško, Sládok - Puliš, Saracino, Zuzin - Osterberg, Krieger, Leskinen - Jedlička, Mikuš, Stupka - Marcinek, Gubančok, Csanyi

Zvolen išiel do vedenia už v 3. minúte, keď bol na konci peknej kombinácie Saracino. Na rozdiel dvoch gólov mohol zvýšiť Osterberg, trafil však len žrď. Hostí to mrzieť nemuselo, pretože v 8. minúte zvýšil Stupka, ktorý dorazil puk pri pravej žrdi. O minútku dostali domáci šancu hrať presilovku a hneď ju využili, Langkow našiel voľného Jacksona, ktorý strelou z prvej znížil. Hral sa rýchly hokej, šance boli na oboch stranách, do prvej sirény už však strelci mlčali.
      Novozámčania vyrovnali v 24. minúte, keď sa Knižka pekne uvoľnil a strelou z ľavého kruhu trafil presne k žrdi. V 33. minúte však Zvolen opäť viedol, keď Zuzin udržal pásmo, našiel Saracina a ten sa presadil druhýkrát v stretnutí. Domáci Langkow potom trafil len žrď a nepresadil sa ani v úniku v závere druhej tretiny.
      Domáci sa v tretej tretine snažili vyrovnať, čo im sily stačili, dobré príležitosti Farleyho a Šišovského však zostali nevyužité. Napokon sa im to predsa len podarilo, v 53. minúte Hatala vystrelil od modrej čiary a úspešný teč predviedol aktívny Langkow. Majster si cennú výhru vybojoval v 59. minúte, keď Leskinen našiel Kriegera a Američan pohotovo strelil víťazný gól. Zmeniť to ešte mohli Farley a Langkow, ale brankára Trenčana neprekonali. Ten spoluhráčov podržal aj úplnom závere, keď domáci odvolali brankára, 11 sekúnd pred koncom dostali ešte presilovku, no výhodu o dvoch hráčov už nevyužili.

HK Poprad - HK Nitra 4:6 (0:1, 2:0, 2:5)
      Góly: 22. D. Bondra (Vandas), 39. Vandas (D. Bondra, Livingston), 56. Drgoň (Svitana, Ully), 60. Mešár (Mlynarovič) – 13. Rockwood (Varga, Raskob), 46. Holešinský (Nemec, Mezei), 47. Holešinský (Baláž, Rais), 49. Hrnka (Raskob, Varga), 55. Buček (Hrnka), 56. Buček (Hrnka). Rozhodovali: Novák, Kalina – Janiga, Frimmel, vylúčení: 8:8, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 688 divákov.
      Poprad: Čiliak – Drgoň, Brejčák, Rymsha, Dalhuisen, Novajovský, Ulrych, Hudec – Ully, Arniel, Svitana – D. Bondra, Livingston, Vandas – Bjalončík, Mlynarovič, Mešár – Petráš, Paločko, Kundrík
      Nitra: Honzík – Nemec, Mezei, Raskob, Švarný, Rais, Pupák – Holešinský, Baláž, Buček – Hrnka, Rockwood, Sýkora – Varga, Bajtek, Tvrdoň – Volko, Šramaty, Drábek

V úvodných minútach zápasu sa obe mužstvá na ľade iba hľadali. Do prvej vážnejšej príležitosti sa dostal domáci Arniel po tom, ako vystihol riskantnú prihrávku hostí popred vlastnú bránku. Honzík sa prezentoval pohotovým zákrokom. Nitra udrela v presilovej hre. V 13. minúte sa obranou "kamzíkov" preštrikoval Rockwood a poľahky si blafákom poradil s bezmocným Čiliakom - 0:1. Po inkasovanom góle Popradčania pridali na pohybe i dôraze, výsledkom čoho bolo viacero sľubných príležitostí. Gól z nich však nepadol.
      Poprad vyrovnal hneď na začiatku druhej tretiny. Po Vandasovej prihrávke z rohu klziska poslal puk Bondra do siete pomedzi Honzíkove betóny - 1:1. V ďalšom priebehu mala Nitra k dispozícii 45-sekundovú presilovku o dvoch hráčov. Bol to však popradský útočník D. Bondra, ktorý individuálnou akciou pohrozil pred bránkou Nitry. V 33. minúte sa na ľade iskrilo, do šarvátky sa zapojila až pätica hráčov. Domáci skóre otočili tesne pred odchodom na druhú prestávku, keď sieť rozvlnil po šikovnom bekhendovom blafáku Vandas.
      Nitra spustila v záverečnej dvadsaťminútovke gólový uragán. Najprv rovnovážny stav zariadil v 46. minúte pohotovým zakončením Holešinský. Už o minútu šla Nitra do vedenia, keď sa druhým gólom v zápase presadil Holešinský. V 49. minúte sa v presilovej hre presadil nekompromisnou strelou Hrnka a Nitra viedla už o dva góly. To nebolo zo strany hostí všetko. Na útočnej modrej prepadol obranca domácich Rymsha a rýchlu kontru na dvakrát zakončil Buček. Domáci sa nevzdávali. V početnej výhode znížil na 3:5 delovkou od modrej čiary Drgoň. Následne to Popradčania skúšali hrou bez brankára a na konci 56. minúty poslal puk do opustenej bránky Popradu dvojgólový Buček. Desať sekúnd pred záverečným klaksónom sa ešte gólovo pripomenul Mešár - 4:6. V samom závere pretlačil puk do siete Mlynarovič, ale gól neplatil, pretože padol po uplynutí hracieho času.

HC GROTTO Prešov - HC Slovan Bratislava 2:6 (1:0, 1:3, 0:3)
      Góly: 17. Rajnoha (Vas, Čacho), 39. Čacho (Welychka, Charbonneau) - 24. Harris (Breton, Belluš), 25. Haščák (Rapuzzi), 29. Gachulinec (Yogan), 43. Yogan (Rapuzzi, Haščák), 53. Rapuzzi (MacKenzie, Haščák), 53. Jääskeläinen (Belluš). Rozhodovali: Štefík, Korba – Gegáň, Knižka, vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: Bespalov (Prešov) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 1006 divákov.
      Prešov: Bespalov (53. Petrík) – F. Fekiač, Rajnoha, Glazkov, Bakala, Turan, Růžička, Jendroľ – Welychka, Čacho, Charbonneau – Sýkora, Šimun, Michnáč – Žilka, Vas, A. Nauš – Klíma, V. Fekiač, T. Nauš
      Slovan: Windsor – MacKenzie, Golian, Gachulinec, Maier, Valach, Breton, Beňo – Haščák, Rapuzzi, Yogan – Jääskeläinen, Harris, Fominych – Matoušek, Kytnár, Sukeľ – Belluš, Preisinger, Šotek

Prešovčania odštartovali proti favoritovi sľubne, brankár hostí Windsor musel byť v strehu pri viacerých pokusoch súpera, no odolal aj pri hre v oslabení po vylúčení Sukeľa. V 8. minúte sa blysol lapačkou pri veľkej šanci Klímu a domáci nedokázali skórovať ani v polovici úvodnej časti, keď sa do príležitosti dostal Michnáč. Prešov sa odmeny za aktivitu dočkal v 17. minúte, keď najskôr nevyužil početnú výhodu pri treste pre Maiera, no krátko po jej skončení zaznamenal prvý gól zápasu Rajnoha. O odpoveď sa pokúsil vzápätí Matoušek, no Bespalova neprekonal.
      Druhá tretina sa hrala v réžii Slovana. "Belasí" ubránili presilovku súpera a potom otočili skóre v priebehu 66 sekúnd. Najskôr v 24. minúte vyrovnal v početnej výhode Harris, keď Bespalovovi clonil vo výhľade Kytnár, a už o chvíľu sa do úniku po presnom pase od Rapuzziho dostal Haščák a rutinérsky zakončil - 1:2. Pred polovicou duelu sa zopakovala podobná situácia, keď Yogan vysunul Gachulinca a ten sa ako obranca dostal sám pred Bespalova a zvýšil na 3:1 pre Slovan. Hostia však v závere druhej časti pykali za príliš veľa hráčov na ľade, v presilovke sa 69 sekúnd pred sirénou presadil Čacho - 2:3.
      Slovan vstúpil do tretej tretiny aktívne, Haščák ešte puk za chrbát Bespalova nedostal, no v 43. minúte zakončil tlak hostí presnou strelou z prvej Yogan po prihrávke od Rapuzziho - 2:4. Hostia poistili svoj náskok, o kontaktný zásah sa pokúšali Charbonneau i Michnáč, ale bez úspechu. V polovici tretieho dejstva putoval na trestnú lavicu Růžička a presilovku využil tečom Rapuzzi po švihu obrancu MacKenzieho na 5:2. Bratislavčania mali herne navrch a ich triumf spečatil už o osem sekúnd neskôr Jääskeläinen, čo nezvládol domáci brankár Bespalov. Svoju hokejku opakovanými údermi zlomil o bránku a dostal osobný trest, v bránke ho nahradil Petrík. Vypätú atmosféru ešte po skončení duelu "okorenila" bitka viacerých hráčov.