Športovci si môžu zalyžovať už aj z Lomnického sedla

VýchodSpravodajstvo

Na zjazdovke je momentálne 150 centimetrov snehu.

Milovníci zimných športov sa vo Vysokých Tatrách tešia z bohatej nádielky prírodného snehu. Športovci si od dnes (12.1.) môžu premiérovo zalyžovať už aj z Lomnického sedla. Zjazdovka má 1240 metrov a v danej lokalite je momentálne 150 centimetrov snehu, pričom podmienky na lyžovanie sú veľmi dobré.

Foto
Lyžovačka na Lomnickom sedle / TASR

Z výšky 2190 metrov nad morom je tak pre lyžiarov k dispozícii spolu 5,5 kilometrov dlhá trať až do Tatranskej Lomnice. Zároveň sú otvorené aj zjazdovky zo Skalnatého plesa. „Zjazdovka z Lomnického sedla je vo veľmi dobrom stave, do karát nám tento rok hralo aj počasie,“ informoval vedúci lyžiarskych tratí a zasnežovania Ján Kozubík. Pri úprave a zasnežovaní Lomnického sedla sa snažia zachovať čo najviac prírodného snehu. Ako uviedla Jana Pisarčíková z Tatry mountain resorts, špecifická je aj samotná zjazdovka a jej úprava. „V exponovanom teréne je miestami sklon viac ako 40 stupňov. Ratrak teda musia vždy ukotviť na kotviaci bod. Toto vozidlo sa pri nočnej úprave navíja vyše kilometrovým lanom o kotviaci bod a postupne sa vyťahuje po zjazdovke.“

Lomnické sedlo je najvyššie položená a najstrmšia zjazdovka na Slovensku. „Najskorší dátum v histórii, kedy sa Lomnické sedlo otváralo, bol 20. november v osemdesiatych rokoch. Jeho sprevádzkovaním sa teda v sobotu skompletizuje počet otvorených zjazdoviek v lyžiarskom stredisku v Tatranskej Lomnici,“ uzavrela Pisarčíková s tým, že je na nich od 50 do 150 centimetrov snehu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre