Správa Národného parku Poloniny realizuje ďalší cezhraničný projekt

VýchodZaujímavosti

Aktivity sú zamerané na posilnenie odbornej spolupráce medzi susednými chránenými územiami.

Správa Národného parku Poloniny, ktorá má vo svojej pôsobnosti najvýchodnejšie slovenské chránené územie rozprestierajúce sa v slovensko-poľsko-ukrajinskom trojhraničí, pokračuje v spolupráci s poľským Bieščadským národným parkom. V máji 2018 úspešne ukončila projekt s názvom Navštíviť Medzinárodnú biosférickú rezerváciu Východné Karpaty – lepšie ju spoznať, viac ju chrániť. V júni začala s realizáciou projektu s názvom Príroda v susedstve – poľsko-slovenská spolupráca prihraničných národných parkov v oblasti vzdelávania, propagácie a ochrany Východných Karpát. Ide o mikroprojekt, ktorý je financovaný z prostriedkov Európskej únie v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020.

Aktivity sú zamerané na posilnenie odbornej spolupráce medzi susednými chránenými územiami, na zvýšenie poznania priľahlých území, na čerpanie inšpirácií a skúseností, na zlepšenie a modernizáciu vzdelávacej infraštruktúry, posilnenie environmentálneho vzdelávania. V lete sa uskutočnila v Poľsku prvá z aktivít projektu, školenie Strážcovia hôr pre 24 slovensko-poľských účastníkov z radov dobrovoľných strážcov prírody, pedagógov-koordinátorov environmentálnej výchovy, aktívnych turistov a sprievodcov. 

Foto
ilustračná fotografia / TASR

V sprievode odborných pracovníkov účastníci navštívili prírodné zaujímavosti a turisticky atraktívne miesta - Rozsypanec-Halicz-Tarnica-Wolosate, Bukowe Berdo-Wolosate, Muczne – zubria ohrada a prírodovedné múzeum Centra štátnych lesov. Súčasťou bolo školenie prvej pomoci, prednáška a praktické pozorovanie nočnej oblohy, návšteva Chovnej stanice huculskeho koňa i aktívna účasť na Informačnom dni Bieščadského národného parku. Cezhraničný turistický chodník Wielka Rawka-Kremenaros-Nová Sedlica ich z poľskej časti chráneného územia previedol na Slovensko, do Novej Sedlice. Záverečný deň účastníci školenia strávili návštevou pralesa Havešová a prehliadkou dreveného chrámu v Kalnej Roztoke.

„Nové poznatky a inšpirácie pracovníci oboch národných parkov získali počas školenia – tréningového pobytu v Národných parkoch Bavorský les a Šumava. Priebežne sa spracovávajú podklady na tvorbu interaktívnych vzdelávacích prvkov a učebných pomôcok, ktoré posilnia možnosti environmentálneho vzdelávania v oboch prihraničných chránených územiach. Prakticky budú overené počas pripravovaných workshopov pre slovenských i poľských učiteľov,“ informovala Správa Národného parku Poloniny s tým, že projekt potrvá do 30. mája 2019.

 

Zdroj: TASR

Komentáre